Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 6

   Після кількох днів роздумувань спитав сина, чи не пішов би вчитися до кравця. Син зразу ж охоче погодився і на другий день поїхали у Добромиль, де Босак мав доброго товариша-кравця Муля. Майстер зустрів їх привітно, пригостив чарчиною горілки. Розмова пішла веселіше і тоді Петро сказав: "Знаєш, колего, я привіз Тобі в науку і челедника свого найстаршого сина. Хочу, щоб на старість мав якийсь фах і кусень легшого хліба". Також розказав йому про історію навчання сина у Кляшторі. Майстер під кінець, не одобрюючи, покивав головою і сказав, що не добре вчинив, але буде вже так, як є. Також пожартував, чи не буде втікати від нього. Словесну угоду було складено, син лишився в майстра, а батько вернувся до хати.
  Наука в майстра йому подобалася, а він до всього мав Божий талан, то вчився дуже добре. Майстер був ним задоволений, тільки жартував: "Не втікай, Іване". Від майстра до батьківської хати було десь 8 кілометрів, але майже через день вечором Іван прибігав до хати. А вже не через рік науки майстер давав йому всяку роботу для виконання додому. Сам брав також від знайомих замовлення на пошиття шапок, штанів та інше. Біда була в тому, що не мав власної швейної машини і час від часу ходив до добре знайомих людей, які мали такі машини, і там шив. Кінчався 1936 рік.
   Саме десь в середині 30-х років в Хирові, Добромилі і навколишніх селах сильно посилилося політичне і громадське життя. Створювалися масово товариства "Луг", "Січ", "Сокіл", "Просвіта", "Кооперативи". В Хирові громада почала будувати будинок Просвіти, при ній заснували дитяччий садок, бібліотеку. Війт села Буньковичі купив за громадські гроші зразу коло дороги посеред села землю, і почали будувати читальню.
   З огляду на той далекий час сьогодні трудно оцінити ту роботу, яку виконала Просвіта в 30-х роках. До заснування Просвіти в Буньковичах в селі було 6 чоловік, які вміли читати і писати. З приходом "визволителів" у 1939 році в селі був лише один чоловік неписьменний. Шевченківські і Франківські дні, а також річниці бою під Крутами, утворення УНР і ЗУНР завжди проводилися з виставою із класичного українського репертуару та концертами. Часто перед цими дійствами виступали пропагандисти з рефератами про тогочасні політичні події, зв'язані з діяльністю ОУН. Іван був замісником голови Просвіти, ще зовсім у юному віці, його заслуги в організації і проведенні роботи в Просвіти були найбільшими, завдячуючи його невичерпній енергії. Вже будучи членом руханково-пожежного товариства "Січ", вивчає діяльність К. Трильовського, П. Франка, Івана Чмоли і стає перед самою війною його головним діячем вже у 19-річному віці.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24