Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 9

   Невпинно посувалася нова світова війна, всі відчували її дихання. Частина оунівців сиділа в Березі Картузькій - Осип Мащак, Федір Шандрович, Микола Демид, інші пішли в підпілля, і основна робота тепер перейшла на молодь. Зона дії ОУН збільшувалася територіально, зміцнювалася структурово-організаційна сітка, яка ніби розросталася вглиб. Стала велика потреба на кадри. Німець напав на Польщу, а "старший брат" почав "визволяти" Галичину. Босак - "Грива" і подібні до нього були закликані, ще зовсім молоді, до районного Проводу.
   Тепер пригадалися йому рядки із літератури про ідеологію українського націоналізму, де так часто говорилося, що українська зброя не повинна мовчати, поки Україна поневолена, і треба бути переконаним у неминучу нашу перемогу. Він добре пам'ятав, як на збірках зверхники ОУН переконували своїх членів, щоб йшли в маси і вчили їх, що визволення України може прийти тільки в результаті всенародної боротьби, тільки за допомогою власної зброї. Під впливом цих ідей він рвався на початку 1939 року на Закарпаття віддати себе в боротьбі за Карпатську Україну. Його ніби наелектризували дуже скупі відомості про те, що в багатьох місцях Галичини постали українські збройні відділи, які звели ряд боїв і сутичок з польськими військами. Його критичні виступи на Проводі проти благоденства і спокою, полум'яні, пристрасні заклики до того, що порятунок України у зброї. В скорому часі його почули і ще майже безвусим юнаком призначили провідником ОУН Хирівського району. А невдовзі став повітовим провідником, коли до Хирівського району приєднали Нижньо-Устріцький район і декілька сіл Старосамбірського району.
   В розмові з людьми старшого і молодшого віку всі дивувалися тому, як таку молоду людину та ще й, маючи сім класів і один рік навчання в монастирі, призначили на такий відповідальний пост. Мене також така думка ніколи не покидала, бо в повіті було більше 100 чоловік, які мали гімназійну освіту та навіть вищу і були членами ОУН.
   Вочевидь він мав цілий комплекс надзвичайно глибоких моральних якостей, глибокий і бистрий розум, вмів приймати дуже швидкі рішення, орієнтуватися в політичній і громадській ситуації. Мав незламну віру в нашу перемогу, володів великою волею у будь-якій справі, дуже рухливий і чіткий у всякій справі.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24