Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 12

   Під його керівництвом, звичайно підпільно, організовувалися походи-демонстрації на Саліну. В місті Добромиль було організовано великий з'їзд "Просвіти", де він виступив із великою промовою. Після офіційної частини почалися спортивні виступи і концерт, і в цей час гестапівці наскочили на нього, заарештували. По дорозі в гестапо він з-під охорони втік, за ним стріляють, гоняться мотоциклами, а потім і собаками, але слід за ним застив.
   Робота йшла далі, в схронах магазинувалася зброя і одяг, створюючи фізичні і політичні передумови для виникнення УПА. На теренах Хирівського повіту швидкими темпами створювалися чоти, сотні. Йшло їх постачання і виучка. щоб встигнути їх підготовити для відправки на Лемківщину, коли буде наближатися німецько-російський фронт. Повітовий не мав ні хвилини часу. Саме в час тієї гарячої роботи його спіткала трагічна вістка.
   Для забезпечення потреби в харчах і одязі відділ із референтури постачання розробив план захоплення бази в місті Добромилі. Операція була проведена швидко, оперативно, і коли хлопці на фірах уже доїжджали до села Тарнава, на автомобілях і мотоциклах їх догнала жандармерія і гестапо. Зав'язався бій, в якому був вбитий один повстанець, який по якомусь недорозумінню мав при собі кенкарту на прізвище Босак. Перевірили Босака, що жив у селі Тарнава, того син виявився вдома. Гестапо і жандармерія поїхали в Хирів, бо хтось їм сказав, що там також є Босаки. Із Хирова їх спрямували у село Буньковичі до родини Босаків і попередили, що два їх сини є певно в партизанах. Приїхавши на подвір'я, спитали у дітей, де батьки. Діти відповіли, що мама є за хатою на грядці, а її спитали, де є чоловік. Вона їм пояснила, що чоловік возить гній конем на поле в такого-то господаря. Гестапівець витягнув пістолет і на місці розстріляв маму, а самі поїхали за батьком. У вказаного господаря на подвір'ї знайшли тата, що накидав гній, і на місці розстріляли. Це сталося 9 травня 1943 року. Так трагічно загинули батьки повітового "Ореста". В селах ближче до Хирова його знали під псевдом "Орест". Також у вищих керівних структурах його знали під цим псевдом. Але в силу своїх обов'язків він не міг віддатися жалобі, і навіть сини-брати не могли бути на похороні. Повітовий підготовляв повіт до великої наради, що мала відбутися за Старим Самбором на лісничівчі коло села Лужок. На цій нараді була вся еліта ОУН-УПА Крайового, окружних та повітових масштабів. Він особисто перевіряв кожного, кого військова референтура відправляла на охорону лісничівки. Перевіряв також і повстанців із СБ, яких знав майже кожного особисто, що спрямовувалися для безпосередньої близькості для охорони лісничівки. Це була його остання робота і виступ на теренах нашого повіту. Після цієї наради він кудись безслідно зник, а його на цьому посту замінив "Буревій". Лише в перших числах січня 1944 року він зв'язався із повітовою жіночої сітки Хирівського повіту Іванкою Кизимою - "Мстиславою", яку знав особисто дуже добре, бо приймав її в ОУН, а в 1942 році призначив повітовою референтури фінансів і заготівлі медикаментів при чоловічій сітці. Вона сказала, що саме тоді він сказав їй, що всередині 1943 року його перевели працювати окружним Стрийської округи.

*           *
*
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24