Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 14

   "Кобзар" Шевченка став вихідною точкою глибшого вивчення історії України. Не так-то й за довгий час, завдяки прекрасній пам'яті та глибоко аналітичному та бистрому розуму, він вмів пояснити всі історичні поняття про Україну, згадані Шевченком у "Кобзарі". В цьому йому допомагали книжечки, які він одержував від голови Просвіти у Буньковичах Михайла Занька. А із заснуванням бібліотеки при Просвіті розв'язав всі проблеми із літературою. Читанню та самонавчанню віддавав весь вільний час від навчання і роботи у кравця.
   Він вивчає не тільки історію України, але й знайомиться із теорією нації, ідеологією, філософією, соціологією та іншими культурологічними напрямками діяльності людей. Вкінці 30-х років через вже згаданого Федора Шандровича одержує політичну літературу. В його руки потрапляють деякі праці Петлюри, Донцова, Лотоцького, Бандери, Стецька та інших, які він постійно опрацьовує. Про глибину знань "Ореста" згадували Михайло Занько, Іван Занько, Федір Шандрович, Іванка Кізима, Михайло Боднар, Ярослава Карман, Розалія Тартачинська та інші, які його добре знали та неодноразово слухали виступи. Вони розказували про глибину його знань з ідеології українського націоналізму, яка з усіх сторін просвітлювалася з позиції українського традинаціоналізму. Глибоко розумів велику рельєфність рядків Т.Шевченка, що не "современні огні" повинні бути ідеалом творення теперішньої і майбутньої історії і величі України, а "Правда прадідів велика". Цілісна, перейнята глибокою вірою і духом героїзму, вихована на культі жертовної крові героїв старого Середньовіччя і фанатично віддана Україні героїчна молодь нової і новітньої формації. Звертав увагу на те, що традинаціоналізм потрібний для нас, щоб не стати етносом, масою рабів, ордою нездатною до опору завойовникам. "В противному випадку,- каже він,- ми можемо стати, як писав Д.Донцов про московську людину: "Примітивізм цілого суспільного ідеалу нації, придавленістю одиниці, нерозвиненість автономної моралі і правового почуття, необмежений культ маси - ось та генеральна ідея, що зробила з московського народу наряд рабів, орду, нездатну до відпору ніякої волі згори..."
   Сам дійшов висновку, виходячи з ідеології українського націоналізму, що для революційної боротьбі за УССД необхідна пробійна, авангардна, монолітна, фанатична, з вірою в свої правди сила, яку він, будучи вже провідником району, повинен створити. Почав готувати людей не тільки для зброї, але й для вміння мобілізувати, організувати, спрямовувати і вести нарід. Все це приходило повільно, поступово, вивчаючи літературу і виходячи з потреб часу його діяльності. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24