Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 20

   Каже: "Ви вже йдете, а я собі пригадала, як його охороняли. Вночі навіть на подвір'я не пускали. Спочатку виходив один і перевіряв все, бо навколо хати постійно стояла стійка, постукав у вікно, а тоді за ним йшов ще один повстанець. Цілу ніч змінювалися. За німців то було, коли ще жив чоловік, він мені казав, що якби що зле сталося з тим чоловіком у нашій хаті, всю нашу родину розстріляли б. Я ніяк не могла зрозуміти того, що вони його так боялися, а коли залишалися тільки зі мною, все його хвалили".
   В довгій розмові, яка пересипалася навіть жартами, я ніби випадково чи то жартома спитав її: "А він як мужчина подобався Вам?" "О. Та що Ви! Який він був ладний, високий, веселий і дуже файно співав. А як він вмів дуже любо з дівчатами говорити і жартувати. То кожне дівоче серце ставало як віск на сонці. Та певно на світі не знайшов би і одної дівчини, щоб в нього не влюбилася" Розмова стала, як мені здалося, задосить інтимною і, не хотячи роз'ятрювати старі спомини, перейшов на іншу розмову.
   Її розповіді не були системною викладкою чи розповіддю, а часто переходили з одного питання на інше. Тут же обривалися і переходили на інші спомини. Часто то були окремі фрази-висновки. Кожне її слово мало для мене особливий зміст і значення. Вони штрих за штрихом допомагали з'ясовувати його характер, погляди, мету його життя і боротьби. Майже трьохгодинна розмова з підпільницею, політв'язнем п.Тартачинською дуже збагатила мене на відомості про "Ореста" і дала можливість зробити в моїй уяві набагато об'ємніший і глибший образ національного героя України, сина селянина із села Буньковичі.
Жаль, що вже померла "на чужині", бо у Львівську область після таборів її не пустили жити, його особиста зв'язкова на тих теренах Ірина Дереш - "Безрука" і я не міг з нею поговорити, а знала вона про нього дуже багато.
   Людина народжується на цей світ, щоб у якомусь сенсі його пізнати, збагатити, урізноманітнити. Хтось стає поетом, письменником, лікарем, інженером чи іншим спеціалістом. А хтось добрим сім'янином, отцем-проповідником, орачем-землеробом. Він був народжений для епохи нашої революції. Живий згусток енергії, волі, пристрасного слова і невичерпного оптимізму, віри в нашу перемогу. Тільки такі одержимі могли запалити, підняти на боротьбу маси і повести їх. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24