Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 21

   В Стрийському Братстві ОУН-УПА мене познайомили з підпільницею, політв'язнем Марією Іванейко-Матійків. Дмитро Матійків - "Богун" був повітовим референтом Стрийського повіту і особисто добре знав "Ореста". Ще за життя, після таборів багато спілкувався із дружиною і в розмові з нею часто згадував "Ореста" і всіляко хвалив його. Вкінці довгої розмови вона дала мені на невизначений час його письмові спогади про життя в підпіллі і таборах.
   З цих спогадів і спогадів інших людей на Стрийщині я дізнався, що всього місяць-два "Орест" затратив на ознайомлення із організаційною схемою та дією і організацією керівних органів Стрийської округи та повітів. Також глибоко вивчив якісне діяння військової референтури, референтури розвідки та ідеології. В тих та інших референтурах побачив багато недоопрацювань та байдужості. Особливо тривожив його стан вишколу, конспірації та дисципліни.
   Наближення фронту вимагало максимального зосередження як кожного повстанця, так кожної повстанської структури. На збірці чолових діячів Округи та повітів попередив, що якісно зміниться діяльність підпілля і УПА з приходом большевиків і до цього треба готуватися вже тепер. Обсяги роботи зміняться також непомірно, тому треба готувати ідейно і фахово до цієї роботи молодь перш за все, і населення.Поставив питання про створення окремих боївок по заготівлі зброї, амуніції, мундирів, взуття, медикаментів у відступаючих військ та наступаючих большевиків. Підготувати спеціально людей для магазинування в спеціально підготовлені на то бункери. Особливу увагу звернув на конспіративність цієї акції. З приходом фронту в мадярів, румун, німців було взято багато військового спорядження із похідних складів та розбитих сотень та куренів. Все було змагазиновано.
   З приходом большевиків вести партизанську війну стало набагато важче. Большевицьке командування непомірно більше, як німці, виділяло військ для боротьби із повстанцями. Менше як за місяць большевики створили повнофункціонуючу владу по всій зайнятій території. Майже за лічені дні взяли на облік і задіяли всіх мужчин віком від 18 до 55 років. Основна частина їх була спрямована на фронт, а решта - на шахти, ФЗО, копання окопів, будівництво і ремонт залізничних доріг та інше. Все інше населення повинно було стати на роботу. Така большевицька політика різко збільшила унівські загони, а з другої сторони паралізувала зв'язкову роботу, бо кожний чоловік, який працював, не міг відлучатися від роботи. За це сильно карали. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24