Окружний ОУН-УПА "Орест сторінка 22

   Майже за всім чоловічим населенням був встановлений невидимий нагляд. Справившись швидко з цією роботою, большевики запустили в дію свою найпотужнішу зброю - НКВД. Ті надспеци по кривавій роботі в кожному населеному пункті взяли на облік всіх активних членів Просвіти, членів товариств "Січ", "Пласт", "Луг" та інші, хто мав вищу чи гімназійну освіту, а тим більше, хто працював у німецькій адміністрації. Люди, які не мали нічого спільного з підпіллям, на допитах ламалися і казали все, що тільки знали і не знали про це, що питали енкаведисти, лиш би відпустили. Деякі добровільно продавалися за роботу та добрий харч.
Таким способом за кілька місяців була сильно паралізована зв'язкова сітка Округи ОУН-УПА, а також і керівна. Знаходилися юди і серед керівного складу революції. Так тільки в Стрийському повіті до їх лабет потрапив повітовий провідник Стрийського повіту Зенон Гойсак - "Підкова", Петро Стефанів із села Дашава, Павло Гадяк, Павло Бабій із села Сихова. Всі були повішані 11 січня 1945 року на ринку Стрия. Трохи пізніше в їх руки потрапив повітовий референт пропаганди Дмитро Матійків - "Богун" та інші.
   Матійків до їх лабет потрапив так. Після арешту Зенона Гойсака його пост зайняв Гриць Зварич - "Вій" із села Володимирівці Жидачівського району. Той став добровільним юдою разом із "Чорнотою", також із керівного складу ОУН-УПА, кущовий. Сам "Вій" завів просто в руки НКВД Матійківа, а потім на допитах разом із "Чорнотою" ставали очними свідками.
   Саме надмірні слідження за чоловіками привели "Ореста" та інших членів Проводу Округи до висновку, що треба до роботи ще ширше залучати дівчат та жінок. Вони далі повинні були займатися зв'язком, збиранням харчів і доставкою до бойових груп, заготівлею медикаментів та ще повинні були стати пропагандистами. Тобто займатися ще й політично-просвітницькою роботою. Для цього з ними треба було провести по цілій Окрузі хоча б коротенький вишкіл 3-5 днів. Кожний повіт повинен був виконувати цю роботу локально, щоб менше викликати переміщень підпільниць і тим самим зменшити жертви. Був складений план занять.
I.Визвольна боротьба українського народу:
а) утворення УНР та ЗУНР і причини їх упадку;
б) утворення УГВР, її завдання і методи боротьби в сучасних умовах.
II. Географія України:
а) територія і населення;
б) природа і клімат;
в) границі і сусіди;
г) корисні копалини і промисловість. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24