Одіссея повстанця "Сурми" сторінка 5

   "Старий", як поза очі звали в доброму тоні "Сагайдачного", вимагав скрупульозно виконувати всі свої зарядження, постійно провадив муштру з повстанцями. Хлопці муштри не долюблювали, але корилися. Кінець кінцем і муштрі прийшов край, бо через естафету "Сагайдачний" одержав наказ вести повстанців у Ліський повіт. Після недовгих приготувань даний наказ відмаршу. Населення дещо полегшено зітхнуло, бо утримувати стількох повстанців продуктами було досить важко. Але коли повстанці відходили, багато із них плакали. "Ми сильно зжилися з ними", - згадував "Сурма"
   Цей рейд носив пропагандивний характер, бо повстанці постійно заходили в села то Турківського, то Ліського районів. "Ми вийшли із Хирівського повіту",- далі говорить "Сурма", -"але, в основному, йшли через села згаданих районів. З початку рейду до нас приєдналася чота, чи то сотня з-під Бандрова, Гошева, Ялового, Ясіня і інших" . Коли повстанці ішли через села Устріцького та Турківського районів, то людей цим не можна було здивувати. Адже багато з них вже знали або чули про армію УПА, а дехто навіть бачив. Але щораз то далі люди вперше почули і побачили УПА. Підходили до них, вступали в розмову, щоб почути, якою мовою вони говорять. Питали, звідки вони, і коли переконувалися, що вони - українці, їхній радості не було меж. Старшини посилали в кожне село політвиховників, пропагандистів, проводили віча, пропагандивні мітинги, де розкривали цілі боротьби повстанського війська, молодь закликали йти з повстанцями, а хто не хоче, копати криївки, де магазинувати продукти від ненажерливих большевиків та самим охоронитися від першої хвилі большевицького терору. В селах було багато активних баламутів москофілів, які з наближенням фронту агітували гостинно зустріти "братів-визволителів". Ці "брати-визволителі" в скорому часі показали їм, "как надо родіну любіть" - майже всіх винищили.
   Терени Ліська і Сянока були подібні до обдертої липки, бо відступаючі румуни, мадяри та німці постійно грабували людей, забираючи все, що можна було. Командування повстанцями неодноразово домовлялося з мадярами, щоб не грабували населення, але вони знову і знову продовжували грабежі і хіба що розуміли мову зброї. Тому в декількох боях повстанцям вдалося розгромити мадярів і навіть заволодіти їхнім невеликим обозом. Населення дуже раділо з успіхів повстанців.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30