Одіссея повстанця "Сурми" сторінка 7

   Повстанці завжди намагалися взнати чотового, сотенного та курінного. "Сурма" каже, що чотового вони знали добре і ніби він пізніше був назначений сотенним.
   Тут мова йде про колишнього старшину війська УГА, а вліті 1944 року він організував відділ повстанців із сіл Старосамбірщини і Хирівщини в селі Галівка. Після доброго вишколу повів їх на Лемківщину, як згадано вище. Друг "Сурми" добре його знав, бо щоденно проходив військову муштру під його керівництвом та під його керівництвом рейдував на Лемківщину. В "Літописі УПА", т.13, стор.35, під днем 21 серпня згадується про нього як про інструктора на Буковому Берді, а пізніше працював у командуванні 26 Територіальним Відтинком (ТВ) УПА "Лемко". Також наголошується, що псевдо невідоме. Його псевдо "Сагайдачний". "Сурма" не пам'ятає, щоб "Сагайдачний" був сотенним, але все в той час було можливе, бо в Західній Лемківщині йшла велика реконструкція повстанського війська. Проте серед повстанців панувала думка, що їхнім сотенним є "Бурлака" - Володимир Щегельський. Казали також, що він ніби тимчасово очолює курінь, а постійний курінний має бути з дня на день.
   Як пізніше стало відомо, що мова йшла про Василя Мартина Мізерного поручника, а згодом майора. Він був політичним в'язнем польських і німецьких тюрем. Закінчив Рогатинську гімназію, служив у польському війську і мав добрий вишкіл. А в 1939 році воював за незалежність Карпатської України. Потім служив комендантом допомогової поліції в Сяноці. За підпільну діяльність німцями заарештований і сидів в одній із тюрем Кракова. При допомозі нашого підпілля йому вдалося втікнути із тюрми Монтелюпіх і повернутися на Лемківщину. Зовсім фізично і морально виснажений в тюрмі, все-таки дав згоду очолити курінь. Пізніше був також призначений командиром тактичного відтинку Лемко-26. Серед повстанців ходили слухи, бо хто тоді міг мати якісь точні дані? Був членом Штабу УПА-Захід, або Головного Військового Штабу Упа. Вбитий в бою із енкаведистами 24 серпня 1949 року в селі Либохора Турківського району.
   Він був обраний старшинами курінним на початку серпня 1944 року "Після того ми рушили до Ступосян, а звідти на верхи Букового Берду, - згадує "Сурма". - Тут спішно почали будувати табір для різнопланового вишколу". "Сурму" із "Романом", сусід із Посади, які мали закінчену Перемиську хімічну школу, зачислили до медичної служби під зверхністю М.Ріпецького "Горислава". Вишкіл хлопці проходили в селі Дверник і на Буковому Берді. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30