Одіссея повстанця "Сурми" сторінка 12

   Рештки куреня "Євгена" - сотні "Осипа", "Громенка", "Крилача" вже під керівництвом "Осипа" продовжували рейд на Перемишльщину. В селі Лопушанка Хирівського району, яке розташоване зовсім близько до кордону між Польщею і УРСР, в селі почалася раптова перестрілка. Ніхто не знав, між ким, бо за даними розвідки в селі не було більших сил большевиків. Частина повстанців тоді перейшла кордон до Польщі, а решта залишилася на стороні УРСР. Досить швидко стало відомо, що в селі були уповноважені партійного активу Хирівського району по збиранні позики і контингентів зерном і саме вони підняли стрілянину, в якій загинув "Осип", що пройшов вже довгу школу боротьби в повстанських відділах. Багато повстанців самі собі задавали питання: чому то саме він був вбитий, бо всі розуміли, що для нього не існувало секретів, як поводитися в такій ситуації, яка склалася в Лопушанці. Тому серед повстанців і повстанських відділів поповзла чутка, то справа рук "Євгена". Друг "Сурма" нічого не стверджує, але й не заперечує, бо каже, що цього не бачив. Стверджує, що після того трагічного випадку "Євгена" ніхто не бачив і що аж тепер, в дев'ятдесятих роках, стало відомо про те, що "Євген" продовжував революційну боротьбу на Закарпатті, бо звідти був родом. Чи був переведений з Галичини на Закарпаття керівними чинниками, чи особисто пішов на Закарпаття, а там зв'язався з підпіллям, яке добре знав, і вони його знали. Це справа дальших досліджень нашої історії.
   Коли курінь прибув на терени Старосамбірщини і Хирівщини, вже почала повільно наближатися зима. Ці райони безпосередньо прилягали до кордону з Польщею і були перенасичені пограничниками, енкведистами, внутрішніми військами та іншими поліційними силами, які робили пересування повстанських відділів дуже утрудненими, часто і неможливими. Ось деякі дані: в Старому Самборі большевики тримали 150 енкаведистів, Созань - 80, Посада Долішня - 80, Волошинова - 30, Лужок Горішній - 95, Чаплі - 80, Чижки - 42, Букова - 25, Рикова - 25, Спас - 20, Бусовисько - 30, Виців - 20, Тиха - 25, Нанчівка Мала - 130, Нанчівка Велика - 40, Лаврів - 30 і так далі. Дані взяті із "Бібліотеки Українського Підпільника", Ч.З.УГВР (збірник документів за 1944-1951 роки), стор. 207-208.
   Прохарчувати таку велику силу повстанців було дуже важко. Тому "Рен", який на той час вже повернувся із Станіславщини, розпорядився, щоб всі ті повстанці, які походять із цих теренів, відходили до місцевої сітки повстанців і готувалися до зими, про що було повідомлено місцеву сітку ОУН-УПА. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30