Одіссея повстанця "Сурми"

       Доленосні і буремні 30-40-і роки. Навіть з погляду досить значного історичного часу сьогодні важко повністю і всесторонньо оцінити значення цих років для продовження формування націоналістичної ідеології, патріотизму в нашого народного загалу і, зокрема, в дітей та молоді. Продовження формування загальноморальних, релігійних, національно-політичних і етичних норм відбувалося на глибинних і незнищимих коренях минулого нашого народу. Закон перманентності еволюційно продовжував проникати через свідому роботу галицької еліти, в середовище дітей та молоді, створюючи особливий український традинаціоналізм.
    Ще недавно, або майже щойно створена Організація Українських Націоналістів швидко глибоким корінням вростала в спільноти шкіл, гімназій, університетів або просто в шкільні і сільські спільноти. А там, образно кажучи, підкотивши рукави, її члени взялися за створення Просвіти, Народної школи, кооперативів, спортивно-пожежних товариств, які стали носіями не тільки національної ідеї, але й консолідували, цементували всі прошарки української спільноти. Не тільки в місті, але й в селі ліквідовується неписьменність, створюються хори при Просвіті і церкві, драматичні гуртки, молодь проходить елементарний спортивний вишкіл. Будують могили воякам УГА, які стають причиною росту національної і політичної свідомості в походах на ці могили. Бо рідко де і коли походи кінчалися мирно. Поліція розганяла силою молодь, що несла на могили вінки, тернові вінки під синьо-жовтими прапорами із Процесіями. Молодь чим могла і як могла, чинила фізичний опір поліції, набираючи політичної свідомості та напіввійськової виучки. Кого судили, той вже ставав ніби вишколеним борцем, а інші намагалися бути подібними до них.
       Саме в таких умовах і середовищі проходили дитячі і юнацькі роки "Сурми". Тато з мамою пошили йому дитячий національний стрій, в якому 6-9-річним хлопчиком читав вірші Шевченка, Франка, Лесі Українки на Просвітянській сцені. Чи могла людина колись забути це? Звичайно, що ні! Навіть в його 75-річному серці виникають дуже приємні почуття при самій згадці про це. А тоді вони ставали ніби скочнею для росту політичної свідомості. Заряджали до поступу.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30