Доля повстанця

     О доле людська, яка ти часто вередлива, непередбачувана і химерна, як арабеска. Носиш нас на життєвих хвилях, як нам здається, куди хочеш і коли хочеш.
     Жив собі у місті Добромилі Микола Долгун, як йому здавалося, в теплому і зручному домашньому гніздечку. Батьки дбали, щоб одержав високої кваліфікації спеціальність, оволодів високими моральними засадами, а головне - політично свідомим українцем і християнином.
     Поляки і австріяки намагалися всякими заходами усунути українців від громадського і політичного життя. Не допускали до школи і праці. Влаштуватися на державну роботу українцеві практично було неможливо, тож батько посилає сина вчитися на різьб'яра. Розрахунок батька був простий, але практичний. Ставши висококваліфікованим різьб'ярем і столяром, син може відкрити власну майстерню і не бути залежним від поляка і австріяка.
     Син вчився добре, майстер був дуже задоволений ним. Роки збігали швидко, син був уже в дорості, а згодом і початкуючим юнаком. Коли в 1906-1907 роках в Добромилі організується Просвіта, стає її одним із перших членів. Весь вільний час, без останку, віддає Просвіті. Хор Просвіти і церкви та драматичний гурток стають його стихією. В короткому часі члени Просвіти створюють товариства Луг, Сокіл, Січ.
     Просвіта перетворюється в кузню національно свідомих людей, які згодом стають рушіями національно-визвольної боротьби на Добромильщині.
     І в той час його підстерігає непередбачуваний зигзаг долі. Його найкращий товариш життя і друг у Просвіті Кнейчук, що закінчив дяківську школу, одержав через знайомих запрошення працювати дяком у церкві міста Сокаля. А вже через два-три місяці пише листа до Миколи, де настирливо запрошує його і інших друзів відвідати його в Сокалі. Просьба і доводи Кнейчука були такі сильні і переконливі, що Микола, одержавши згоду ще одного товариша, поїхав у Сокаль.
     Радості Кнейчука не було меж. На другий день було свято Зіслання Святого Духа, і всі друзі ранком зібралися до церкви. Дяк хотів перед Службою Божою поговорити із хористами, які також зібралися передчасно. 

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33