Доля повстанця сторінка 21

Тут повстанців хтось окликнув, вони сказали гасло і пішли далі, а до Ґені підійшло два інші повстанці, які вели її ще може 50 метрів. Тут ніби виріс раптово з-під землі високий, вусатий і бородатий ще зовсім молодий повстанець. Ґеня звернула увагу на те, що чоботи його блищали, військовий мундир чистий і недавно прасований. На поясі висів пістолет, а на рамені німецький, ніби новий, автомат. На пряжці великий тризуб, як і на шапці-мазепинці - блищали золотом. Хрест - найвища нагорода УПА - прикрашав груди. Він стояв два метри від неї, а вона ніяк не могла пригадати, де бачила цю людину. Тоді він її лагідним голосом спитав: "Невже Ти мене, Ґеню, не впізнаєш?" Аж тоді по голосу впізнала, кинулася до нього плачучи. "То й я маю плакати з Тобою, моя сестричко? Перестань, маємо багато що розповісти один одному"- сказав Богдан. "Хто перший буде розповідати?"- спитав він. "Ти- відповіла Ґеня. - Я мушу все розповісти батькам і сестрам". Повстанці не відходили від них далі, як на два-три метри, тому Ґеня спитала: "Чому вони коло нас так близько стоять?" "Колись Тобі відповім, а тепер слухай".
   Почав подрібно розповідати всю свою історію з того моменту, як поїзд рушив із Сокаля. Ґеня тільки час від часу перепитувала про щось, чого не розуміла. А потім сповістила йому, що родина вся жива і здорова. "А як Ти, Дорцю, дізнався про мене?"
   Було так. В 1947 році із рештками повстанського війська вони залишили терени Польщі, бо після виселення всіх лемків із Польщі не було кого захищати і як жити там. З боями перейшли кордон із УРСР, а тут відділами і підвідділами рейдували по лісах Нижанковичини, Добромильщини, Хирівщини і Старосамбірщини. Якось їм довелося зайти в село Поляну Добромильську. Зв'язковий з місцевого куща завів їх до хати селянина. Там вони були дві доби. Говорили з господарями про всякі речі, а в розмові повстанець спитав, де їх діти. Господар сказав, що один син вчиться, другий оженився трохи скоріше в Добромилі, а третій оженився зовсім недавно на вчительці, яка родом із Сокаля, а батько походить родом із Добромиля. "Шугай" - таке було псевдо керівника повстанців, спитав:
- А як її ім'я?
- Ґеня, - сказав Іван Войтів.
- А Ви не знаєте її дівочого прізвища?
- Та чому. Вона походить із роду Долгалів із Добромиля.
- А, Господи!- встав "Шугай" і майже скрикнув: "Та то моя рідна сестра!" 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33