Помста за рани серця сторінка 28

   Одні схопили тіло Катрусі, а інші заарештували двох чи трьох людей, що бачили цю сцену. Після допитів і розписки, що будуть мовчати, їх випустили. Через кілька хвилин, як її занесли в будинок НКВД, який ще по сьогодні стоїть біля районної лікарні, її серце перестало битися. Цю історію із смертю Катрусі розказав Дохняку Івану, упісту, колишній сторож-охоронець НКВД, який тепер проживає, а, може, вже помер, у Калуші. Найзвичайнісінька селянська дівчина з такою переконливістю довела свою революційну зрілість і здобула собі право називати її співучасницею української визвольної революції.
   Горун Ганна, дочка Михайла і Євфрузини, з 1927 року, "Надя" із села Велика Сушиця. Вже в 1942 році - член молодіжної ОУН. Член УЧХ. Вишкіл проходила в Карпатах на Стрийщині. Дівчина-красуня з дуже довгою косою, чуть не до п'ят, в якій переносила багато разів найсекретніші естафети по всій Самбірській Окрузі ОУН-УПА. Почала працювати ще за німецької дійсності. Після викриття в 1945 році пішла бойовичкою УПА. Боївка із п'яти чоловік була висліджена енкаведистами в лісі коло Хирова в 1946 році, після бою вбита гранатою. 14 жовтня 1993 року останки тіла її були разом з іншими повстанцями із всіма військовими почестями перезахоронені в Братській могилі міста Хирова.
   Андрійців Ганна, дівоче Цвірчак, дочка Василя і Катерини, з 1924 року, "Кам'яна". Член ОУН з 1943 року. Член УЧХ. Проходила довготривалий вишкіл в лісах коло селаТерло під керівництвом "Гоцула" - референт Крайового Проводу по Дрогобицькій області. Працювала з часів німецької дійсності зв'язковою, розвідницею, провідницею і санітаркою. Проводила сотні "Чорного", "Байди", "Кармелюка" та інші на Старосамбірщину, Самбірщину та Дрогобиччину. Або рейдуючі відділи на Закерзоння через Смеречину, Лібухову, Росохи до Нанови, а там вже інші вели до польського кордону. У своєму селі Велика Сушиця займалася збиранням одягу, взуття та харчів і доставкою до постою повстанців.
   В час облави "мітли" зловлена пограничниками в лісі біля села Велика Сушиця . Допити проводили кілька днів у Хирові, а потім у Самборі. На допити приводили сексотів і тих, що не витримали катувань. Все заперечувала, незважаючи на нелюдські катування, виправдавши своє псевдо. Два рази електричним струмом доводили її до тяжкого шоку. Відливали, "встряхівалі" і знову катували. Не сказала ніяких секретів, прізвищ людей та інших зв'язкових.. Тепер, відбувши сибірські табори, доживає віку в селі Тарнавка коло Хирова із чоловіком, упістом, який був учасником в боротьбі проти польських большевиків на Закерзонні в сотні "Кармелюка". 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39