Помста за рани серця сторінка 32

   Прізвище зв'язкової і боєвички із села Бандрів забуто. Ранену в бою, роздягнули із двома друзями догола, колючим дротом прив'язали до саней і так волокли із Бандрова до Смільниці, вже мертвими.
   Цілі томи можна списати такими геройськими подвигами наших героїнь-дівчат. Де, коли і який нарід так жертовно вів боротьбу за свою державу і незалежність?
   "Господи! Згадай їх, коли прийдеш у Царство Своє!" Ніколи Тебе не завстидають.


  *          *         *


   Буремні роки тридцятих-п'ятдесятих років дали можливість проявитися сотням національних героїв і героїнь з найкращої сторони їхнього життя. Велика організаційна, політична, військова і громадська робота УВО, ОУН, Просвіти, спортових товариств, кооперативів і інше сприяли надзвичайно швидкому росту свідомості нашої молоді, яка, мов гриби вологу, вбирала всім своїм єством національно-визвольні ідеї. Рік за роком, створюючи ніби безперервний ланцюжок поколінь, молодь з найвіддаленіших низинних і гірських сіл віддавала себе боротьбі за волю. З найвіддаленіших сіл, з невідомих родів виростали герої і героїні. Бо йшли вони на боротьбу не як на зміну в праці чи, як казали наші батьки і діди, на шихту, а віддавали себе ідеї визволення без залишків. І, на жаль, більшість із них залишається в нашій історії безіменними. Яка жорстокість з нашої сторони! А вони ж то ставали чотовими, сотенними, курінними, провідниками районів, повітів, округів, надрайонів і т.д.
   В нашому районі, який безпосередньо прилягав до території Польщі за операцією "Вісла", ще довго після закінчення збройної боротьби серед молоді, таємно від большевиків і сексотів, говорили про легендарних дівчат - районову референтку третього району "Тетяну", машиністку надрайону "Марту", районову референтку другого району "Марійку" із села Бандрова, районову референтку господарницю першого району "Думу" та інших. Тут подано лише ті відомості, які залишилися про них з ще незамулених джерел і є, напевно, неточності.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39