Помста за рани серця сторінка 39

   Пошана і повага до жінки була така велика, що після смерті чоловіка жінки керували родом чи навіть державою. Прикладом може бути Зоріяна. Коли медійський, або мідійський цар запросив її чоловіка Мадая на бенкет і там його по-зрадницьки вбив із іншими керівниками війська, Зоріяна очолила сколотське військо, перемогла медів і повела сколотів на батьківщину.
   Томира, цариця сколотів-мачсагетів, царство якої було між ріками Аму-Дар'я і Сир-Дар'я, розгромила царя Кира ІІ, а його голову наказала відрубати і кинути в посудину, наповнену кров'ю, щоб досхочу напився її.
   Дівчата-підпільниці, які часто ставали боєвичками УПА, виявляли в екстремальних умовах небачену мужність, витримку, порадність і самопожертву, дивуючи тим всіх. Це традинаціоналістична спадковість, що передавалася із покоління в покоління. В тих боївках, чотах, сотнях, де були дівчата, завжди була охайність, чистота і порядок. Повстанці їх встидалися і завжди поводили себе по-джентельменськи.
   Українська вишивка, принесена до нас через сотні, а то й через тисячі поколінь, є дивовижним скарбом традиції, збереженої Матер'ями-Лелями для поколінь. Згадані вище стародавні історики писали, що сколотянки носили довгі сорочки чи сукні, нижче колін, із полотна, вишиті золотою, срібною, а простолюдини - мальованою ниткою. Взимку носили кожушки або грубий шерстяний одяг, оздоблений золотими, срібними чи мідними блискучими бляшками. Пригадую, як наші матері і сестри носили за польської та німецької дійсності такі ж кольорові кожушки, вишиті кольоровими нитками або кругленькими жовтими чи сріблястими кружечками - блисками.
   Воістину! Козацькому роду нема переводу! Тож нехай гомін їхньої жертовної боротьби, моральної і фізичної чистоти будять звуками тисячі наймелодійніших дзвіночків у серцях українок і українців, незабутні спогади про наших Лебідок і Орлиць! Бо як їх не кохати? Вони такі милі, любі, до глибини містичності ніжні, несли і несуть в собі незнищимі первенці людського життя! 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39