Трагедія, як причина помилки розвідки сторінка 2

   Різниці між польовою жандармерією і баншус поліцією в жорстокому поводженні з населенням не було. Вони тримали населення в постійному страху. Жандармерією керував австрійський німець. Досить огрядний, з м'ясистим обличчям і вусами, чогось він нагадував фізичним типом об'єднувача Німеччини Бісмарка.Таємним агентом жандармерії був у Хирові Тесовський, який був, як люди тоді казали, перекінчиком. Українцем, що прийняв польське підданство, став поляком. То ж він був листоношею на село Велика Сушиця. В ті часи Велика Сушиця була селом, де люди проявляли велику політичну активність. Тут була досить сильна підпільна організація ОУН, яку створив студент Перемиської гімназії Савчак Степан. Він же також фундував і керував першою боївкою УНС у Великій Сушиці. Тесовський з часом у всьому зорієнтувався, почав слідкувати за селом і доносити в жандармерію. Про це стало відомо підпіллю, і вони вбили Тесовського. В одному з потоків прикрили хмизом. На другий день, коли він не появився додому, а жінка сповістила жандармерію, "Бісмарк" зібрав жандармерію, посиливши її баншусами, поїхали у Велику Сушицю.
   В селі провели розшуки, опитали заарештованих і вийшли на слід вбитого Тесовського. Після того почали масову облаву. В ході облави загін УНС, очолюваний Савчаком Степаном, мав сутичку із жандармерією. В сутичці був вбитий "Бісмарк" і ще два жандарми, а зі сторони повстанців був вбитий Савчак Степан. Це була велика втрата для підпілля. Комендантом жандармерії був призначений німець з менш примітною фізіономією. В Хирові була ще й третя поліційна сила в складі десь до 30-ти чоловік. Це українська поліція з комендантом Шальком. Шалько був членом ОУН і ще кілька поліцаїв були у підпіллю ОУН. Після того, як німці не визнали Акту відновлення Української держави 30 червня 1941 року, Шалько із хлопцями поповнили ряди УНС. До речі, Шалько зрадою був захоплений
большевиками в селі Велика Сушиця у 1945році.
   Таке містечко, як Хирів, мало десь біля шістдесяти чоловік поліційних сил за німців, а для цього вистарчило б десь двадцять чоловік. Це вказує нам на те, яке велике стратегічне, військово-географічне положення займало містечко Хирів. 

1 2 3 4 5 6 7