Московські людолови сторінка 1

С   ело Лібухова лежить в передгір'ях Бескид на віддалі біля 16 кілометрів від міста Хирова. Але за характером місцевості це типове гірське село. Ніби стиснене двома хребтами гір у візькій долині, а такій вузькій, що більшість господарських будов була і є побудована на схилах хребтів. Село простягнулося майже в меридіальному напрямку: північ, підень.Східний схил дещо пологіший і часто ніби перетинається потоками струмків, які впадають в досить великий потік, що, вигинаючись, наче змія, кілька разів перетинає сільську дорогу. Кожний потік по схилах зарослий кущами терну, глоду, ліщини, дикого бозу і маленькими групами ялини, ялиці, а ще рідше вільхою і осикою. Яри ніби відособлюють схили на окремі поля. А західний схил з підніжжя майже весь вкритий хвойними лісами, аж під самим верхом є досить розлогі і обширні поля, що межують із посілістю села Росохи.
   Село було забудоване типовими бойківськими обійстями. Довга забудова до 20-25 метрів, де майже завжди першою була комора (шпиклір), світлиця, кухня, сіни, стайня і стодола. Рідше бувало, що стодола і шпиклір стояли окремо. І в майже кожному господарстві був стіжок. Найчастіше будови були вкриті сніпками або гонтом. І дуже, дуже рідко оцинкованою бляхою. А церква з дзвіницею, як завжди, на найвищому місці.
   Село було забудоване ще до часів монгольського завоювання, бо в пам'яті людей ще по наші дні зберігаються спомини про ці події. Сільська спільнота жила своїм замкненим життям, люблячи предків, віру і ненавидячи своїх ворогів. Серед спільноти були і заможні газди, але більшість людей жила так, що повністю забезпечувала себе всім необхідним. Також рідко в селі у передновинок хотів хто їсти. Найбільше селяни сіяли жита, вівса, ячменю і зовсім мало пшениці. Кожен вирощував також льон, коноплі. Ще в перші роки з приходом "визволителів" люди ходили одягнені в одяг із полотна, яке виробляли з льону і конопель. Всі газди і господині були статечні, ввічливі, викликали пошану і повагу до себе. Сварка в селі була великою рідкістю.
   Чи була сільська спільнота хоча в якійсь мірі підготовлена до опору більшовикам, взагалі, і в цьому випадку, що буде описаний, зокрема? На це можна дати ствердну відповідь. Вже наприкінці 30-х років у селі була створена Просвіта, заготовлений матеріал для будови читальні. Місцеві аматори ставили одноактні і двоактні п'єси, давали концерти, проводили забави-танці, відзначали важливі історичні події нашого народу. Приїжджали аматори і з інших сіл із своїми дійствами. 

1 2 3 4 5 6 7 8