Московські людолови сторінка 2

   Важко тепер встановити, коли саме в селі була створена перша підпільна клітина ОУН, але точно відомо, що в 1940 році вона вже діяла і на це є підтвердження. В 1941 році 30 червня при зборі в церкві досить великої громади було зачитано Акт відновлення Української держави. Отець Горечко зачитав Акт і поблагословив громаду, а коло церкви зібралося кілька сотень народу із синьо-жовтими прапорами та Процесією рушили до Хирова. Правда, вся громада до Хирова не пішла, але більше ста чоловік таки пішло. По дорозі їх зустріли такі ж Процесії в селах Терло, Стар'ява, Заріччя, кланялися і рушили спільно в Хирів. В Хирові їх зустріли перед мостом Процесії з Хирова та навколишніх сіл і вже разом пішли до церкви. При зборі кілька тисяч народу тут знову зачитали Акт відновлення Української держави і відправили                 Богослужіння в дяку Богові за даровану Державність. Культуральні дійства, які відбулися після цього, тривали кілька годин.
   І тоді і тепер трудно оцінити той заряд енергії, наснаги і сили волі, яку отримав народ з цього дійства на кілька десятиліть у боротьбі за Самостійну Україну з фашизмом, большевизмом, польським шовінізмом. Старі люди ще й по сьогоднішній день з теплотою згадують про цю акцію Незалежності.
   Організаторами цієї акції у Лібухові були Терлецький Микола (вул, пріз. Смільницький), Терлецький Степан (вул. пріз. Петрилович), брати Кречківські. Один із них, а саме Кречківський Микола, кінчив Перемишльську гімназію. Ці люди не були випадковими в організації відзначення Акту Незалежності. Їхні батьки, а то й старші брати були бійцями УГА і воювали на Хирівському фронті з поляками в 1918 році, а потім побували і служили в армії Петлюри. Зокрема: Терлецький Іван, Терлецький Степан, Терлецький Томко, Терлецький (вул. пріз. Габрів) та інші, які дали великий поштовх в селі до росту національної свідомості.
   За розповідями терлецької Ганни , д. Степана і Катерини з 1922 року народження, Терлецької Петруні, д. Івана і Франі з 1926 року народження та інших виходить, що певно в 1939 році в селі була створена клітина ОУН і її першими членами були: Кречківський Микола, Кречківський Михайло, Кречківський Стефан, Терлецький Микола (Смільницький), Терлецький Степан (Петрилович), Терлецький Михайло - голова Просвіти та інші. Терлецька Ганна стверджує, що в 1939-1940 роках в село часто приходив Босак Іван із села Буньковичі, виступав з рефератами, був на виставах. В той час він вже був Провідником ОУН у Хирівському районі ОУН-УПА. Саме націоналістична діяльність змусила в 1940 році Кречківських і деяких Терлецьких, рятуючись від "визволителів", перейти кордон і втікати у Німеччину. 

1 2 3 4 5 6 7 8