Подвиг і зрада поруч йшли сторінка 2

Всі ці речі знайдені випадково і наукових досліджень чи розкопок ніхто тут не проводив, і ми не можемо стверджувати чи заперечувати, що такі поселення не були вже тут в епоху перехідну між палеолітом і неолітом, а це 15000 - 5000 років до Христа. Тут говориться з погляду тільки тих речових доказів, які ми маємо.
   Отже, село як поселення було засноване дуже давно, а населення було спадкоємцем глибинної матеріальної і духовної культури, що виражалося найперше в єдності поколінь і близькості членів спільноти. Або, як говорять в народі, близькості ліктя один до одного. Вистарчало одній людині виїхати з села в Стебник, як за короткий час за нею потягнулося жити і працювати у Стебник кілька родин. Чи виїжджає хтось на роботу в Закарпаття, як за рік-два туди переселяється значна кількість родин. І так по цілій Україні переселяються невеликими громадами вихідці з села.
   У селі були досить тривкі і революційні традиції. У 1918 році по гірському хребті, зверненому на північ до Хирова, проходила лінія фронту між польськими "Щельцами" і військом Української Галицької Армії. Як свідки цих подій в селі залишилися дві могили воякам УГА. А десь у другій половині 30-х років у селі була створена клітина підпілля ОУН. Її членами були: Савчак Степан, Легкий Степан, Глоговський Степан, Стиранка Михайло, Тритяк Василь, Дуркалець Іван, Добиш Дмитро, Стебельський Михайло та інші.
   З приходом німецької окупації організація швидко розростала. В селі часто збиралися збірки підпільників з навколишніх сіл, де проводилося навчання. Свідком цього є зроблена світлина в селі Велика Сушиця з 1942 року, що є в інших текстах. Діяв тут також досить великий загін Української Національної Самооборони (УНС). У бою із жандармерією із Хирова був вбитий її керівник Савчак Степан у 1943 році, а із сторони жандармерії - комендант жандармів та два жандарми.
   Коли прийшли большевики, то більше дев'яносто відсотків мужчин призивного військового віку скрилися в лісах і вони створили відділи УПА. Досить значна частина з них скривалася індивідуально, не вступивши в відділи УПА, а в 1945 році прийшли з повинною і здалися владі. А декілька тих, що були в УПА, стали агентами-внутренниками і співпрацювали з НКВД. У селі були цілі родини, що були в підпіллі УПА. Так з родини Легких чотирнадцять чоловік були в опозиції до влади. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10