Подвиг і зрада поруч йшли сторінка 3

   У 1944 році кілька місяців у селі і в лісах над селом перебував Штаб УПА, який потім кудись перебрався, а видатний діяч ОУН-УПА на псевдо "Гоцул" залишився в селі і перебував тут ще кілька місяців. Пізніше його зловили в криївці в селі Росохи.
   У селі було кілька випадків, коли колишні сусіди, друзі в житті і по зброї ставали непримиренними ворогами , бо одні гинули в боях за волю України, а інші стали сексотами-внутренниками, а то й бойовиками НКВД. Сексота був підпільником, а потім став донощиком. Видав всіх знайомих йому людей як з підпілля, так і з УПА. Сина Ярослава, який був в УПА, зобов'язав проникнути в СБ і там добре служити, щоб наблизитися до їх керівника Дуркальця Івана - "Калинка" з метою зловити його. Ярослав на цій "роботі" був викритий і разом з батьком заслужено покараний СБ. А "Калинка" все-таки зрадою був викритий в лісі, але живцем його енкеведисти взяти не змогли, і він загинув геройською смертю в 1950 році. Про нього в селі розповідали повстанські легенди.
   Інший приклад. Сусіди і друзі Пилат Микола, брати Кальницькі Михайло та Іван стали вічними ворогами. Пилат Микола - верховода серед друзів, служив в СБ і відзначався крутим характером. Крутість його характеру випливала з того, що він був зв'язаний з НКВД і сильно засекреченим сексотом-внутренником в СБ. У 1944 році був одним із найактивніших агітаторів за спротив большевикам, а буквально через кілька місяців став скритим бойовиком НКВД.
   У 1945 році Катерина Вовчок із села Заріччя, яка була остарбайтеркою, повернувшись із Німеччини, виявила своє невдоволення діями Пилата і його найближчих помічників. Також відмовилася віддати йому якусь річ, що привезла з Німеччини. Якось в неділю вона з молодшою сестрою Марією пішла на Службу Божу в село Велика Сушиця, яке розташоване в кілометрі від Заріччя. Сушицькі люди, які бачили сестер в церкві, сказали Пилату. Він наказав сільським хлопцям і дівчатам заманити сестер близько до його хати. А пізніше із своїми дружками насильно завів їх туди, почав бити і допитувати сестер. Марія була ще неповнолітньою. Тому били і катували перш за все Катерину. Пізніше, щоб не було чути страшних криків, із зав'язаними ротами їх вивели в ліс і там продовжували страшні катування. Катерину роздягнули, а пізніше порізали і зовсім відрізали груди. Катували також і Марію. Вже тепер розповідає мені їхній рідний брат Осип Вовчок, що їхні трупи знайшли в лісі в потоці вище хати Пилата. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10