Подвиг і зрада поруч йшли сторінка 4

   Про інший випадок, що стосується Пилата, розповіла рідна сестра повстанця із села Росохи Терлецька Катерина (N дому 10, бо в Росохах дуже багато Терлецьких). Її брат, Терлецький Михайло, син Івана і Магдалини, 1921 року народження, член ОУН з 1943 року, працював станичним цього села, а після викриття пішов в УПА і працював пропагандистом. У травні 1946 року естафетою був викликаний Пилатом в село Велика Сушиця. Коли Терлецький з'явився в зазначеному місці, Пилат з віддалі два-три метри з автомата перебив йому обидві ноги вище колін і там же почав його катувати. Пізніше взяли його на палатку і понесли до міліцейської машини, яка чекала їх в селі Велика Сушиця. Кинули в кузов машини і повезли в будинок Хирівської міліції, бо НКВД не мало своїх добрих пивниць-катівень, а користувалося міліцейськими, які знаходилися поряд. Там важкопораненого Терлецького Пилат кілька разів мучив. Про це розповів мені шкільний товариш, ровесник повстанця Терлецький Іван, вуличне прізвисько "Чаплишин", що походить родом з Росіх, а в той час працював шофером у Хирівській міліції і все це добре бачив. Довго говорив з арештованим в камері з дозволу міліціонера, що стеріг камеру - Тимчака Федора. Повстанець все розповів Терлецькому. Приблизно таке ж розповідав і Тимчак Федір. Після катувань Терлецького Михайла засудили до 25 років каторги без права повернення на Україну. В Архангельських таборах він помер.
   Про ще чорнішу сторінку діяльності Пилата розказувала підпільниця-зв'язкова із села Лібухова Терлецька Ганна - "Черемха", а також Терлецька Катерина та її рідний брат Терлецький Микола. Ось як відбувалася подія.
   Невеликий відділ повстанців, в якому був Роман Шпиталь - "Арсен", військовий референт Старосамбірського повіту та повстанець із села Нанова - "Крук", був два рази раз за разом атакований енкеведистами в лісі коло села Біличі. "Арсену" і "Круку" вдалося вирватися із оточення і пробратися в село Росохи. "Крук" добре знав цю місцевість і людей в Росохах, тому привів "Арсена" до Бащаків, бо їх старша сестра Ганна була зв'язковою. Через день "Арсен" і "Крук" пішли до хати Терлецького Михайла N 106, вуличне прізвисько "Піддеберський". "Арсен" там написав естафету, а "Крук" через знайомих зв'язкових спрямував її в село Біличі до станичного. В естафеті "Арсен" просив оповістити його про долю відділу і зазначив місце свого перебування. Якимось чином, звичайно, що через НКВД, естафета потрапляє до Пилата, той зв'язується із зв'язковою в селі Лібухова "Черемхою", бо він добре її знав, а вона його, і наказав вести себе в Росохи на зв'язок з "Арсеном". "Черемха" привела Пилата, ніби з повстанцями, до Бащаків. Тут Пилат вдає з себе "Підгірного", який був в УПА референтом розвідки Старосамбірщини.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10