Подвиг і зрада поруч йшли сторінка 5

Як "Підгірний" він посилає вночі Бащакову Ганну до Піддеберського за "Арсеном" і "Круком", а сам ховається за хату Бащаків за грушу і чекає їх. Коли вони появляються на подвір'ї Маркевича, в п'яти-шести метрах від груші, Пилат - "Підгірний" вискакує з-за грушки і питає: "То ти, "Арсене"? Той відповідає: "Так". Пилат автоматною чергою стріляє по ногах "Арсена", а "Крук" встигає впасти на землю і покотитися в досить глибокий потік, а далі потоком втік подалі від місця події і пізніше всю цю історію розказав зверхникам УПА і СБ.
   Важко пораненого "Арсена" Пилат сильно мучить, вимагаючи від нього якихось відомостей, певно, де "Підгірний", а що конкретно від "Арсена" хотіли взнати - невідомо. Пилат ножем розрізав "Арсенові" шкіру по нижній щелепі від вуха до вуха, а потім задер кліщами цю шкіру аж до волосся. Дуже довго "Арсен" мучився, кричав і стогнав, аж поки через кілька годин замовк навіки. Це спотворене обличчя бачили на подвір'ї Маркевича багато людей і, в тому числі, всі Бащаки, бо він лежав біля десяти метрів від їхньої хати. Цю страхітливу історію розповіли Бащаки автору цих рядків у серпні 1998 року. Труп потім забрали до Хирова. Бащаки твердять, що то над "Арсеном" знущався, ранив його і мучив "Підгірний", якого вони не знали так же, як і Пилата. А "Черемха" помилитися не може, бо дуже добре особисто знала Пилата з його дуже примітно покаліченою рукою. Сама ж його і привела на зв'язок з Бащаковою Ганною і всю дорогу з Лібухови до Росіх "повстанці" здавалися їй дуже підозрілими. Також добре відомо, що "Підгірний" загинув смертю героя в іншому місці і в інший час. Так діяв Пилат: одного жахливою смертю замордував, а другого намагався заплямувати зрадництвом перед УПА і народом.
   Приблизно такими ж методами він знищив Пукачів у селі Смеречина та інших повстанців в селах Терло, Лібухова, Смільниця і аж у далекому Коростенко. Пізніше більшовики дали йому сяку-таку освіту і поставили прокурором десь на Миколаївщині. В епоху "перестройкі" його ніби звільнили за звірство, зокрема над описаними Вовчок. Але таких, як Пилат, Юда, Сексота батько і син, було небагато, а основна ж частина населення була в певній мірі вірна своєму громадянському обов'язку. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10