Вони стояли на сторожі волі сторінка 1

   Вже на початку літа 1944 року вже у зв'язку з тим, що німці безоглядно відступали, дорога, яка вела зі Львова на Самбір і далі через Хирів, Устріки на Польщу, була переповнена. Це найкоротша дорога, що зв'язувала Україну із Західною Європою через Польщу. Паралельно автомобільній йшла й залізнична дорога. Потік фір, роверів, мотоциклів, автомобілів з біженцями збільшувався щодень то інтенсивніше, йшли втікачі із малими візочками, а то й пішки з ручним багажем. Всі спішили на Захід, втікаючи від "визволителів". Вже в липні місяці перейти дорогу з однієї сторони на другу було майже неможливо. Бо паралельно втікачам на Схід йшли автомобілі, танки, гармати та інша техніка на фронт.
   Хирівський військово-політичний повіт ОУН-УПА був переповнений найрізноманітнішим народом. В Старосамбірському і Хирівському повітах розташовувалися чоти, сотні майбутнього повстанського війська, йшло дальше їх поповнення, укомплектування. Якщо одні чоти, сотні постоєм стояли в таких селах Старосамбірщини, як Сприня, Недільна, Лужок, Біличі, Волошиново, то інші були постоєм на теренах уже в селах Хирівського повіту, таких як Галівка, Мшанець, Плоске, Виців, Нанова, Стебник, Бандрів і інші. Якогось ареалу постою повстанців та їх військової дії не було.
   Серед біженців було багато молоді, яка йшла із Добромильщини, околиць Нижанкович і навіть із Перемишльщини. Якось через підпільну сітку ОУН вони дізналися, що в селах коло Нижніх Устрік формуються відділи повстанського війська. В дійсності воно так і було. Десь від Хирова і десь аж до Санока і далі ці терени виглядали, як людський вулик. І в тому нагромадженні і русі людських мас в селах обабіч вказаної вище дороги творилися рої, чоти та сотні повстанського війська, яке вливалося в курінь "Рена", а також деякі спрямовувалися на Закерзоння і поповнювали сотні Перемишльщини.
   Військові відділи створювалися не тільки з місцевої молоді, але й людей, що втікали з інших областей. Цей процес формування тривав кілька місяців. На згаданих вище теренах майже в кожному селі були клітини підпільної організації ОУН із 3-4 чоловік. А коли фронт почав наближатися, то вони швидко почали зростати за рахунок симпатиків. Цей прискорений процес формування підпілля був зв'язаний з тим, що тими дорогами відступали розбиті, а також добре потріпані німецькі війська. Найбільше відступало здеморалізованих і застрашених мадярських військ. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20