Вони стояли на сторожі волі сторінка 2

   Через географічно-політичний клин території, яка утворилася між УРСР, Польщею та Угорщиною, мадярським військам через цю територію було найлегше і найшвидше добратися до Угорщини. Тому вища старшина мадярських військ легко домовилася із старшинами УПА, щоб їх без бою повстанці перепускали через ту територію, за що вони залишали багато зброї, військових мундирів та навіть харчів. Бувало, що 2-3 сотні повстанців в короткому бою розганяли цілі полки мадярів і німців, які залишали великі обози з мундирами, зброєю, амуніцією та харчами. Ці військові трофеї треба було транспортувати в гори і їх магазинувати. Також треба було багато харчів збирати серед населення сіл, щоб забезпечити повстанців. Саме цю роботу найбільше виконували члени підпільної сітки, яка складалася переважно з хлопців і дівчат віком від 16 до 20 років. Процес формування тої сітки найбільш властивий був в таких селах як Коростенко, Береги, Лісковате, Ліщовате, Воля Моцькова, Бриликів. А також в селах гірської долини від Устрік до села Бандрова. Всі ліси навколо Устрік були заповнені повстанцями. Така активність молоді, та й дорослих, була похвальною, але в дальшій боротьбі виявилася дуже слаба сторона такої активності.
   В найнижчій мережі підпілля в той час майже не існувало конспірації, за виключенням того, коли магазинувалася зброя, амуніція і військове обмундирування. Схрони магазинування були строго секретні. Вся інша робота велася зовсім відкрито. Навіть напрямки руху, а часто і постою відділів знали майже всі.
   Ні одна держава у світі, завоювавши чужу територію, не могла так швидко опанувати її адміністративно і політично, як робили большевики. За 2-3 дні після приходу військ в кожному місті і селі не тільки проходила повна мобілізація до війська, але й арешти політично підозрілих. А політично підозрілими були не тільки ті, що працювали в німецькій адміністрації, але й члени Просвіти, молодіжних товариств чи були просто політично свідомими громадянами. Масові арешти і допити, навіть коли до людей не застосовували катувань, говорили все, що знали або майже все. Вся справа полягала в тому, що в підпільну сітку включалася майже поголовно вся молодь, за виключенням тих, що не хотіли цю роботу виконувати. Молодь не була підготовлена політично, а головне конспіративно. Через, я би сказав, не на допитах, а на опитах такої молоді большевики взнавали постої повстанських відділів, дороги, потоки і стежки їх комунікацій.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20