Вони стояли на сторожі волі сторінка 3

Приблизно взнавали навіть кількісний склад повстанців, прізвища та імена молоді, що вступала в УПА. При опитах і допитах взнавали прізвища та імена людей, що були вже більш грунтовно зв'язані з повстанцями і підпіллям. Це не стосувалося сітки ОУН та юнацтва ОУН, яка була політично свідома і вивчала систему конспірації. Але при таких масових арештуваннях обов'язково знаходилися люди, які ставали "свідомими" сексотами і потрапляли на слід підпільної сітки. З манкуртів і колоборонтів большевики створювали у кожному селі загін стрибків. Стрибки брали участь навіть в облавах з енкаведистами та пограничниками. Тому повстанцям приходилося вести військову боротьбу і проти стрибків.
   На початку 1945 року навколо Устрік в радіусі десь 5 кілометрів діяли тільки Відділи Кущової Самооборони (ВКС), які підлягали безпосередньо владі кущового. Всі інші повстанці, організовані в сотні, в складі куреня "Рена" пішли рейдом аж за Сян в села Протічне, Дверник, Царинське, Ступосяни, Горішні Устріки, а звідти, рейдуючи цією ж територією, йшли аж до Сколівщини і Стрийщини. Інші сотні пішли рейдом на Перемишльщину і влилися в курінь "Коника". Отже, саме до керівників кущових відділів коло Нижніх Устрік прийшло повідомлення від зв'язкових, що большевики готують велику облаву по селах навколо Устрік. Головному на членів Просвіти, молодіжних організацій, молоді, яка не хотіла йти до війська, але й не вступала в ряди УПА, а також господарів, які чинили опір большевикам. Донесено, що облаву готують провести вечером і вночі 4 квітня.
   Терміново через зв'язкових був приведений в готовність кущ Никифора Курівчака, "Лебедя", кущ Андрія Кріля "Коника" і інші для військової акції. Керівниками був підібраний добрий терен для засідки між Устріками і Лодиною. З учасниками акції було проведено добрий інструктаж, щоб хлопці в бою не постріляли своїх людей. Ще за темноти 5 квітня 1945 року повстанці зайняли становища. Але аж пізно по обіді по ланцюжку повстанців шепотом передали, що ведуть. Коли колона арештованих, оточена енкаведистами і стрибками, підійшла в зазначене місце, повстанці їх обстріляли. В ході короткого, але рішучого бою було вбито 6 енкаведистів і 4-х стрибків, інші порозбігалися. Всі арештовані були звільнені. Повстанці у вбитих забрали зброю, документи і все інше, для них потрібне, без втрат відступили в ліс. Невимовна радість охопила українське населення далеко від Устрік, коли дізналися про цю акцію. Люди раділи, що хоч якось відомщені за кривди большевикам. Стрибки стали менш активними і перестали вступати до стрибків, а деякі навіть залишили ту "роботу".  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20