Вони стояли на сторожі волі сторінка 9

   Большевики, розбиті на три групи, почали відступати. Командир "Островерха" з частиною підвідділу почав наступати за тими, що втікали в напрямок до Стрільбич, а "Стах" з другою частиною наступав на тих, що втікали в напрямку на Лінину. Частина третя большевиків, що зайняла оборону, одержала в скорому часі допомогу, яка підійшла до місця бою і почала оточувати групу "Оріха". Зрозумівши своє важке становище, "Оріх" встає, оточений большевиками, на повний зріст і з криком Слава! Власноруч із автомата вбиває п'ятьох большевиків. Особливу мужність і опанування проявляє кулеметник "Дух" та його кулеметний помічник "Гриць". "Дух" перекидає кулемет з правої руки на ліву, кулемет пече, а "Гриць" часто міняє магазинки з набоями. Більшовики на тому відтинку спанікували, почали відступати. Перстень оточення розірваний і решта повстанців із підвідділу "Оріха" прориваються розірваним коридором в гущавину лісу. Друга "Гриця" несуть-ведуть на раменах, який, міняючи магазинки на кулеметі "Духа", був важко ранений в живіт. Рішучість "Оріха", вміння і геройство "Духа" з "Грицем" рятують підвідділ. Через кілька годин підвідділи з'єднуються коло Волошинова.
   5 липня "Гриць" помирає і його з церковними і військовими почестями ховають на цвинтарі села Волошиново. Старшини просять людей не брати участі у похороні, але люди не слухають і майже ціле село з вінками хоронило повстанця. "Гриць" перед смертю просив друзів повідомити батьків, що помер в боях за волю України. Був родом з Лемківщини, з села Криве, що над рікою Сян. Бій тривав майже півтори години. В бою було вбито 25 большевиків, а двох не знайшли. Через кілька днів пастухи знайшли ці два трупи, забрали всю зброю, а їх закопали в лісі, без повідомлень енкаведистів. Скільки було ранених, невідомо. Втрати повстанців були мінімальні: "Гриць" помер, а ще один повстанець ранений.
   А вже 24 липня командир "Островерха" взяв рій із стрільців у складі 13 чоловік і рушили в долішній кінець село Тур'є. Місцева розвідка донесла у підвідділ "Островерха", що цього числа енкаведисти, підсилені міліціонерами і стрибками, поїдуть фірами на засідку. Ще за дня, о 6 год. 30 хв. повстанці прийшли на місце. Підпільники з місцевої сітки повідомили "Островерху", що фіри вже їдуть. Вибрати зручне місце для засідки повстанці не мали часу, а те, де вони були, було досить відкрите. Большевики якби відчували біду, розтягнули фіри на велику віддаль. Повстанці відкрили по двох перших фірах вогонь. До інших кулі не долітали. В бою було вбито двох енкаведистів, чотири важко ранені і один по дорозі до Стрілок помер, що було з іншими - невідомо. Був також легко ранений начальник міліції із Стрілок, який закопався в гній і там просидів до ночі. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20