Вони стояли на сторожі волі сторінка 12

На що нач. Сидоряков розсердився і почав кричати... Відтак большевики забрали згаданого селянина до с-ради, де змушували його підписати позику". (Стилістика і все інше дотримано до тексту архіву). Далі розповідається, як з хати селянина Денеки вийшла мала дівчина Ганна, яка закрила хату і спішила до школи. Вони дівчину залякали, хату розбили і вимагали від дівчини сказати, де тато ховає гроші і де тепер є. І в такому плані вони діяли по цілому селу. Такі екзекуції по стяганню позики в кожному селі кінчалися побоями, арештуваннями і рідко висилкою в Сибір. Бували випадки, коли в ході таких акцій енкаведисти потрапляли на сліди криївки, підпільних зв'язків або на окремих господарів оформляли документи, як куркулів".
   В згаданому Звіті Б йдеться про 1950 рік, а як агресивно большевики відносилися до нашого люду в 1945 році! Коли офіційно щойно відчули себе победітєлями, коли готували Нюрнберзький процес, де всіх учасників політично-визвольного спротиву собі в Галичині називали фашистами. Саме про таку большевицьку акцію піде мова нижче.
   Було це 12 травня 1945 року. Всім керівникам установ Старосамбірського району та їх замісникам і секретарям партійних організацій було дано наказ зібратися в точно зазначену годину в кабінет секретаря райкому партії Старосамбірського району Нудьги. В зазначений час до кабінету секретаря почала збиратися большевицька районна "еліта" , яку вони називали актівом. Вигляд їх, майже без винятку, був екзотичний. Одяг брудний, пом'ятий, прасований ще, певно, після пошиття. Чоботи або черевики з кількаденним порохом, а в декого із багатоденним засохлим на них болотом. Влучно їх на Івано-Франківщині називали шміраками. Шміром тхнули. Голови вже кілька місяців не стрижені, обличчя не голене. Очі запухлі, а червоні, як в бика, кількаразово ранено тореадором на мадрідській арені. Всі дихають великої концентрації перегаром самогону, вина, пива та інших алкоголів. Голоси захриплі. Адже пройшло всього три дні від побєди, де кожний ці дні провів у п'яних оргіях із мілимі дєвкамі. На нараді були присутні секретарі райкому партії, райкому комсомолу. Начальник, замісник і секретар партійної організації НКВД, міліції, прокуратури, суду, воєнкомату та всяка менша партійна пошесть.
   Виступ секретаря райкому партії був короткий, але категоричний: "Трі дня тому ми там унічтожілі двух бандітов, а тєпер нада отметіть дєнь побєди в отєчественной войнє політіческі. Завтра утром всє уєзжаєм в сєло Біличі, а возможно і Волошиново. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20