Вони стояли на сторожі волі сторінка 13

Надо собрать вєсь займ, которий установлєн, а то і више. Там ви можетє доказать вєрность служби партії, родінє і народу". Два чи три із них з трибуни клялися на вєрность партіі і народу та родінє і інших до того закликали. Після короткої ніби клятви і одобрення, як щурі з комори, почали виходити з райкому по два-три чоловіки. Гуртом вони ніколи по-дружньому між собою не розмовляли. Всі вони були переконані, що серед них, як і в будь-якій установі, є стукачі партії, НКВД і смершу. То ж начальник міліції звернувся глухим, захриплим голом до начальника НКВД: "Слуш, Міша, надо взять з собой нєсколько бутилок водкі!”
- Што ти, Ваня! Там достанєм всьо: водку, закуску, дєвок. І главноє, без дєнєг. Там єсть у меня свої люді.
   Майже всі вони мали особисту зброю - нагани, пістолети "Токарєва" і навіть автомати ППШ. Хто не мав відповідної зброї, йшов в НКВД і воєнкомат запастися нею. Ранком о 5-й годині 13 травня 1945 року із будинку НКВД на семи фірах мали виїхати в напрямок села Біличі. Всього зібралося 35 чоловік, а з собою взяли ще три кулемети "дегтярьова" і кілька десятків гранат. Ейфорія дня побєди була такою великою, що більшість з них сміялася з тої зброї, якою запаслися, і жартували, що: "Бандіти, услишав про наше набліженіє, всє разбегутся, тєм болєє, что ми іх проучілі".
   Ця по-справжньому смердюча кавалькада, сміючись із нашого народу і повстанців, рушила в дорогу. Перед виїздом начальник НКВД твердо наказав: "Двігаться подводамі в інтервалє 50-60 метров. Также, в'єзжая в сєло, оружіє дєржать на чеку". В'їхавши в село Стрільбичі, зупинилися біля будинку голови с-ради Гаца. Гац оглядав вулики, бо мав пасіку. Як дикуни накинулися на рамки із медом і почали їсти мед з воском, вимагаючи нових рамок. Але все-таки Гацу вдалося їх упросити не розтягати вулик. Гац попередив Нудьгу, що на них в Біличах готується засідка повстанцями. Всі большевики почали хором сміятися з того повідомлення і підбадьорювати один одного грубими жартами. А справа була ось як. Вже після обіду 12 травня із Старого Самбора у Біличі прийшов розвідник-зв'язковий, попередив повстанців, що готується велика большевицька сила стягати позику і податки в Біличі. Про це повстанці негайно повідомили сотенного "Біля". "Біль" наказав негайно підготувати сотню до акції, бо біля Білич були окремі стежі, а сотня була на постої коло "Лисої" гори в лісах "Просіч". 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20