Будьмо вірні ідеї батьків і братів (спогади політв'язня Степана Мельника)

       Я, Мельник Степан, маю сьогодні можливість розказати про боротьбу нашого покоління проти більшовицьких, польських та фашистських завойовників.
       Ви, молоде покоління незалежної України, в більшості і не могли про це чути, бо ворог всякими способами намагався приховати від молоді згадку про нашу боротьбу за волю України. А була то боротьба надзвичайно жорстока і виснажлива. Всі форми цієї боротьби були зв'язані з діяльністю ОУН-УПА. В більшості наших галицьких сіл існували підпільні організації ОУН, але то були так вдало і вміло замасковані люди, що про них ніхто не знав. Ми, підпільники - юнаки і старші люди, відчували, що в селі Стар'ява хтось вміло керує роботою серед населення. В селі часто, як тоді називали, ставили в читальні вистави та концерти. Просвіта вкупила на пожертвувані кошти нашими селянами гарну бібліотеку. В селі багато людей під керівництвом грамотних патріотів навчилися читати і писати. Та вся робота пізніше дала гарний урожай. Коли вкінці 1942 року на наших теренах почали створюватися Кущові Відділи Самооборони, то це явище не обминуло і нашого села. Найбільш мужні і здорові хлопці пішли, як тоді казали, в ліс. Потім за ними твердо закріпилася назва УПА. Пішов тоді в один із відділів УПА і мій брат рідний.
       Молоді хлопці були змушені взяти зброю в свої руки, щоб захистити батьків, сестер, братів і власну землю від основних ворогів - німецького фашизму та більшовицької чуми. На долю Української Повстанської Армії випали неймовірні труднощі. Не було в нас своїх фабрик, які могли б виробляти зброю, взуття і одяг. Це доводилося здобувати в нерівних боях із ворогом, і цією ж зброєю воювати проти них. Не мала армія УПА і забезпеченого харчування та ліків. Тому ми, підпільники 16-18 років, були зорганізовані ОУН-УПА для збирання харчів, одягу, взуття та для добування ліків і навіть зброї. Робота тоді проводилася майже повністю відкрито, з великою радістю і охотою. Саме та відкритість нам пізніше пошкодила. Дехто дивується і не довіряє, як то УПА вела одночасно боротьбу проти фашистів і більшовиків. А то тому, що більшовики закидали своїх партизанів в глибину німецького війська і тих загонів тоді багато блукало по наших лісах. Та був тоді ще й третій ворог - польська Армія Крайова, яка нападала на наші села та проводила терористичні акції. 

    1 2 3 4 5