Будьмо вірні ідеї батьків і братів (спогади політв'язня Степана Мельника) сторінка 2

Ось і доводилось на долю повстанців вступати у бої та захищати населення від терору та знущань. До нас доходили відомості через повстанців про боротьбу УПА на Лемківщині, бо деякі наші хлопці, організовані сотником "Кармелюком", пішли на Лемківщину і всі там загинули. Пізніше до нас дійшли чутки про те, що частина військ УПА на Лемківщині перейшла з боями західний кордон і подалася через Словаччину, Чехію і Австрію у так звану західну зону. Тоді-то і до наших теренів прибули сотні із Лемківщини. Приблизно тоді всі курені і сотні були розформовані і створені невеликі відділи і підвідділи спеціального призначення, щоб легше було воювати проти більшовиків, які тоді проводили колективізацію.
   Ми, старші люди, пам'ятаємо, якими гіркими і кровавими були дні і ночі для наших національних героїв, які в нерівних боях за волю України зложили свої юнацькі буйні голови. Пам'ятаємо умови їхнього життя. Їхньою хатою були густі карпатські ліси. Тільки в них повстанці шукали надійного захисту: "Ліс - наш батько, нічка - наша мати", - як співалося в одній із повстанських пісень. На зиму вони заривалися в сиру землю живими. Сніг не давав можливості виходити на поверхню з так званої криївки, бо по слідах на снігу можна було їх легко вислідити і вбити. На будову такої криївки треба було затратити дуже багато праці. Усю землю треба було виносити в мішках на значну віддаль та захоронити її так, щоб ніде не було ніякого знаку. Стіни і стелю викладали із круглого лісу. Стелю засипали і утрамбовували землею, на них садили деревця та всякі рослини, то залежало від місцевості лісу і що там росло. Вхід було зроблено із невеликого люка, на якому була посаджена якась рослина чи кущ для конспірації.
   Важко доводилося повстанцям навесні, як починалося танення снігу. Стеля протікала і краплями капала вода на голови і все, що було в криївці. Ліс для наших героїв був дахом, який тулив їх під свої вікові віти від дощів і грози та підставляв могучі стовбури, щоб спасти своїх лісових дітей, а наших національних героїв від лютої ворожої кулі. Часто повстанці натрапляли на ворожі засідки і в нерівних боях гинули. Часто більшовики вдавались до страхітливих провокацій. Переодягнувшись в одежу вояків УПА, енкаведисти проводили терористичні акції проти нашого населення під марку УПА, щоб обізлити народ проти повстанців. І це їм вдавалося досягти. Або через сексотів спивали їх снотворним. Як бувший політв'язень, який був засуджений Дрогобицьким воєнним трибуналом по ст. 20 541 "а" на 25 років ув'язнення і 5 років позбавлення прав, пам'ятаю такий випадок. 

1 2 3 4 5