Витоки глибокої моральності і патріотизму наших героїв сторінка 7

Отець добре розумів, що його і родину буде чекати з приходом більшовиків, тому з наближенням російської армії подався на Захід. Прощання з рідною землею, людьми було дуже важким. Отець подався фізично. Туга пригнула його струнку постать до землі, кроки стали важкі, дуже мало говорив. Далеко від Краю не дійшов. В серпні 1944 року в Австрії помер. Там і похоронили його рідні. Все, про що говорив людям, застерігав, попереджував - відбулося. Большевицька сарана поголовно знищувала національні, культурні, господарські набутки. Половина народу опинилася в тюрмах і таборах Сибіру.
 Плоди його праці з народом дали великий урожай. Майже все населення вчинило гідний подиву спротив завойовнику. 27 юнаків пішло в УПА, а 25 із них загинуло в боях із енкаведистами. Ще більше стало до цивільного підпілля. 
  3 вимог людської духовності історичної цінності та громадського обов'язку хочу дещо розширити і поглибити вияснення вкладу діяльності греко-католицьких отців у нашій визвольній боротьбі.  
  Щоб хоч якось висвітлити фундування та розвиток ідеології і практичних чинів нашої національно-визвольної боротьби в краї, я досить грунтовно вивчав ці питання в колишніх: Хирівському, Добромильському, Нижанковицькому районах. Також частково висвітлював ці питання в Старосамбірському та Стрілківському районах. 
  У кожному селі і майже всі люди, з якими я вів розмову, були переконані, що визвольні ідеї найбільш відчутно і зримо опановували наших людей від початку створення військових одиниць усусусів, Галицької армії та їх геройських вчинків у складі австрійської армії. І, найперше, люди звертали увагу на роль наших отців у піднесенні національної свідомості громадськості. Я не знайшов ні одного села, де б отці не брали найактивнішої участі в цьому процесі. Ба навіть цілі родини отців були задіяні в роботі з громадою. Наведу кілька таких прикладів. 
  Паращак Теодор працював парохом у селі Головецьке. Жінка Ірина походила із старовинного священицького роду з-під Белза. Отець створив “Просвіту”, а дружина була ії “душею”. Вся робота планувалася і проходила під її керівництвом. Тому ж роботу проводила й в Рідній школі. Там кувала з її подібними національну свідомість, ідейність і терпеливість в ім'я нації. Брат отця Олекса служив в усусусах, який пізніше з Олесем Курбасом керував Харківським драматичним театром. Страчений московськими головорізами у 1937 чи 1938 році. Другий брат - Петро служив в УГА і якимось чином опинився в Англії. Там був артистом-танцюристом в театрах діаспори. 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12