Михайло Гальо пполковник УПА "Коник" сторінка 7

      Ще добре не взявши в руки світлину, вона сказала: "Та то курінний Коник із Закерзоння". Для мене це було чи не найголовніше питання вирішено. Людина на світлині роджена в Хирові за псевдом "Коник" не є родом з інших теренів Галичини.

      Для більшої переконливості  п. Турик Ольга на звороті світлини написала: "На знимці є Михайло Гальо "Коник", курінний в Закерзонні. Засвідчую особистим підписом: Мороз-Турик Ольга. Псевдо "Малуша", колишня розвідниця при штабі командира "Кулі" - Чорній Яків. Розмова точилася далі. Цікавлюся, як п. Оля познайомилася із "Коником". Вона мені розказала цілу історію знайомства із "Коником" та власну історію. Ось вона. Дівоче її прізвище - Мороз Ольга, дочка Івана і Марії, з 1925 року народження. Вчилася в середньо-технічній школі хіміків у Львові. Вступила в ОУН у Львові в 1944 році. В підпілля вступила в 1944 році. Працювала зв'язковою провідниці Українського червоного хреста "Монети" під псевдом "Люба". "Монета" з наказу організації пішла на нелегальне становище праці, а її вислали в ліси коло Бібрки в розвідувальну школу. Після вишколу спрямували на Закерзоння розвідницею у Штаб УПА командира "Кулі" під псевдом "Малуша". Після його смерті спрямована на працю до Крайового пропаганди "Орлана". Тут вона зустріла випадково знайомого, що вчився з нею в хімічній школі Сидієм Іваном -  "Зруб". Той сказав, що недавно був переведений разом із "Коником" із старшинської школи "Оленів" на Закерзоння. Він радив ій обов'язково познайомитися із цим чоловіком, що й зробив. Він настоював, вона послухала і була за це йому вдячна, бо з першої розмови він викликав до себе довіру і симпатію.

       Про призначення "Коника" на Закерзоння розказує Василь Галаза - "Орлан", заступник Крайового провідника Закерзоння  Ярослава Старуха - "Стяга". Він був заступником і пропагандивно-політичним референтом на Закерзонні. Коли він із "Стягом" прибули на Закерзоння і зробили теоретичну калькуляцію політичної і військової сітки ОУН-УПА, прийшли до висновку, що "цивільну" сітку ОУН на Закерзонні можна створити із власних кадрів. А для "військової" сітки УПА не було ніякої можливості створення, за браком кадрів військовиків. Тому вони звернулися зразу ж через зв'язкових до Головного командира УПА і Штабу з просьбою вислати їм кілька відповідних військовиків. Як він згадує, десь в квітні-травні 1945 року до них прибув із листом-естафетою особисто від Командира УПА-Захід Василя Сидора "Шелеста" "Коник". В цьому листі "Шелест" писав приблизно таке, бо точних слів не пам'ятає. Що    "висилаю Вам одного із найкращих наших старшин поручника, інструктора і фактичного керівника школи "Оленів".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13