Мiсце рецесiй в економiцi США сторінка 3

 

     Фактично, це була перша світова економічна криза, вона зачепила всі великі держави світу. Всі ці країни воліли боротися із труднощами самостійно: у світі не існувало інститутів, здатних демпфірувати економічні проблеми.

     1945 р. (8 місяців). Закінчення Другої Світової війни, значне скорочення військових замовлень, ріст безробіття, викликаний поверненням солдат та ін..

     1948-1949 рр. (11 місяців). Основними причинами цієї рецесії прийнято вважати події, пов'язані з Холодною війною й міжнародною нестабільністю, а також жалюгідним станом економік країн Європи, зруйнованих війною.

     1953-1954 рр. (10 місяців). Рецесія почалася після закінчення війни в Кореї й була викликана сукупністю факторів: дорожнечею грошей, викликаної високими процентними ставками, зниженням рівня споживання (населення США було настроєно песимістично), помилковою фіскальною політикою США та ін..

     Рецесії 1957-1958 (8 місяців), 1960-1961 (10 місяців) і 1970-х років (11 місяців) були спричинені приблизно тими ж факторами. До числа важливих причин економічних спадів додалися й різні епізоди Холодної війни, які періодично впливали на стан економіки США. Наприклад, у травні 1960 року над територією СРСР був збитий американський літак-розвідник, його пілот Френсіс Гері Пауерс був узятий у полон: ця подія була розцінена ринками, як вкрай небезпечна, оскільки вона могла стати причиною початку Третьої Світової війни. Трохи пізніше СРСР вивів на орбіту перший штучний супутник Землі - у США це стало причиною справжнього психологічного шоку.

     1973-1974 рр. (16 місяців). Рецесія була викликана в першу чергу ембарго на нафту, що було введено арабськими країнами-експортерами нафти після Війни Судного Дня. Нафта подорожчала в чотири рази, дефіцит нафти зберігався більше 6-ти місяців. В результаті, країни Північної Америки й Західної Європи ввійшли в період важкої економічної кризи. У США економічний спад також був обумовлений значними військовими витратами (на війну у В'єтнамі). Одним з наслідків цієї рецесії був перехід фінансових систем на більш гнучку систему процентних ставок: до кризи рівень ставок регулювався державами, після - був відданий на відкуп ринку.

     1979-1980 і 1981-1982 рр. (6 і 16 місяців). Ряд політичних подій призвів до різкого підвищення цін на нафту: Ісламська революція в Ірані, після чого в Тегерані були взяті в заручники американські дипломати, напад Іраку на Іран та ін.. Як наслідок, світові ціни на нафту зросли в три рази. У США до "нафтового" фактору додалася нерозумна фінансова політика, спрямована на придушення інфляції.

     В останні десятиліття різкі стрибки цін на нафту передували більшості рецесій в економіці США. Однозначно зрозуміло, що перегони нафтових цін ведуть до більш високого рівня інфляції й росту безробіття в короткостроковій перспективі. Більшість досліджень показує, що ріст цін на нафту на 10% протягом трьох місяців підряд, знижує економічне зростання США на 0,7-1,4%. Якщо ціна нафти після цього знижується, то американська економіка розвивається без проблем. Однак якщо нафта залишається дорогою протягом декількох кварталів підряд, то в США починається рецесія.

     1990-1991 рр. (8 місяців). Рецесія була викликана крахом переоцінених акцій багатьох компаній США й світу, кризою інвестицій (вкладення не принесли запланованого доходу) та інше. Рецесія почалася в США й перекинулася на інші світові ринки.

     2000-2001 рр. (8 місяців). Рецесія була викликана групою фактів: масовим знецінюванням акцій Інтернет-компаній ("дот-комів"), терористичними атаками 11 вересня 2001 року й скандалами, пов’язаними з фінансовою звітністю провідних фірм США.

 

1 2 3