Саліна 1941

   В 70-х роках в усіх кінотеатрах крутили документальний фільм Ромма “Обикновенний фашизм”, де він взяв хроніку зняту німцями на Саліні в 1941 році. Во, жорстока іронія, свої злочини приписати другим окупантам. Нас, всіх студентів цілим факультетом гнали дивитися на цей фільм. Особисто для мене з дитинства не було різниці між злочинами окупантів, бо я ще малий бігав дивитися на ті забиті дошками шахти, а мені дід розказував все що він бачив своїми очима, як окупанти, відступаючи стріляли у всіх хто їм попадався на дорозі.

… а це відгуки:

SkAnDaJII

2 months ago

КАК ТАКОЕ МОЖНО ВЫКЛАДЫВАТЬ ВЫ ЧЕ СУКИ ВСЕ СДУРЕЛИ БЛЯДИ!!!!!

 

... Дідо Михайло був свідком закидання трупами шахт Саліни. Вже тиждень як розпочалася війна, в селі не було ні радіо, ні газет, ніхто нічого не знає. Дід каже:

– піду до міста та дізнаюся що там робиться в світі. Була неділя, після обіду, як я вертав з міста, перейшовши Добромильську гору, зайшов вже до села. На обочині стояла “полуторка”, з сторони фоси з спущеним колесом вовтузився маскаль в рускій формі. Я підійшов з другої сторони, від дороги, борти не були високі. При підході побачив що з машини стікає кров, зверху було кинуто пару вербових галуз, я подивився, а там ... повна машина трупів, обсіло мухами... з перестраху почав втікати, напівперек, через лози чогось до Добромиля.

Все це мені дідо розказував ще в 60-х роках.

– Вони звозили вбитих в’язнів з Перемишля, Ярослава і скидували в соляні шахти, а та машина якось заблудила і проїхала дорогу до Саліни. Мені від дороги до хати пару кроків. Ночами через село маскалі з штиками переводили в кайданах політичних українських в’язнів до Добромиля, де на подвір’ї школи і лісництва їх повбивали. З приходом німецьких окупаційних військ, була скликана міжнародна комісія, знято на кіно. В тих всіх звірствах було звинувачено євреїв, що то робота їхнього комуністичного режиму. Зігнаних євреїв заставили витягати вбитих з шахт, німці всьо знимкували.

 ... щасливі очі дітей, що малюють “строітєльство комунізма”, “счастлівиє студенти, свєтлоє будущіє комунізма”, перелякані очі і ракети агресора, трупи тіл, ще не розкладених в соляних ропах людських останків, імперіалістичні ноги кабаре і скромних  совіцьких студенток... все змішано в соломаху, вінегрет, заправлено одним майонезом. І як тут простому глядачу розібратися де жертви з Освенціма, а де з Саліни, де хроніка окупаційних часів? Докази? Разом з жертвами сфотографовані вояки в німецьких формах... Найстрашніше блюзнірство ХХ століття, шулери і наперсточники, попробуйте визначити де правда, а де підстава, консультантам з “цк” що не в “домйок”, що зняті на німецьких хроніках жертви енкаведистських катівень Ярослава, Перемишля, скидані в соляні шахти Саліни? В 1941 році німецький окупаційний режим скликав міжнародну комісію представників Червоного Хреста з Швейцарії і інших держав, все фотографували, фільмували і показували в хроніках того часу. Їх то “режисери” взяли і приписали до злочинів окупантів. Окупантів яких років?...

 

                                                                                              Із спогадів Михайла Возного.

 

 

Капличка на місці злочинів окупантів в Саліні.

 

 

 

Саліна, 2010.