с. Стар'ява

Гачко Степан,  син Степана і Марії (1922-1947). Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий пограничниками в засідці у селі Стар'ява. Труп забрали в Хирів і закопали на березі ріки Стрв'яж.

Довідку склав Зенон Шандрович 25  січня 1997 року.

Записано від  Ярослава Капраля і Михайла Завади с. Старява.

Жук Михайло,  син Григорія і Марії, "Береза" (1917-1946). Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий пограничниками в селі Стар'ява і там похоронений.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 січня 1997 року.

Записано від Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Копиляк Михайло,  син Івана і Марії (нар. 1930). Із 15-ти років постійно був зв'язаний з УПА. Мати була станичною, розвідницею і зв'язковою. Працював легально. В їхній хаті була оточена, а в бою з енкеведистами знищена боївка. Як неповнолітнього його засудили на 10 років. Засланий в Казахстан і звідти не повернувся.

Довідку склав Зенон Шандрович 15 грудня 1996 року.

Записано від Ольги Чучуловської, с. Буньковичі, брат

якої загинув в хаті Копиляка.

Кріль Андрій,  син Івана і Марії, "Коник" (1915-6.І.1946). Вступив в УПА в 1944 році. Був кущовим. Вбитий енкеведистами на Святий вечір в селі Росохи, де й похоронений.

Записано від Марії Шеримети і Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Кулян Ярослав,  син Віктора і Софії (1926-20.V.1945). Закінчив Львівський технікум харчової промисловості. Там вступив в ОУН. Тоді ж у Львові пройшов військовий вишкіл. В УПА вступив у 1944 році і був розвідником та провідником. Саме, проводячи сотню на Закерзоння, на умовленому місці замість зв'язкового його зустрів пограничник. Назвавши пароль, пограничник наблизився на віддаль 2-3 метрів і майже впритул автоматною чергою розстріляв його.

Вночі сільські підпільники труп із сільської ради викрали і похоронили на сільському цвинтарі поряд з могилою воякам УГА.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 березня 1999 року.

Записано від Степана Форналя, с. Заріччя.

Зліва Осип Потічний, справа Ярослав Кулян.

Левицький Василь,  син Якова і Марії (1923-1946). Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий пограничниками в селі Поляна Добромильська. Труп забрали в місто Добромиль.

Довідку склав Зенон Шандрович 13 січня1996 року.

Записано від Степанії Потічної, м. Хирів і

Осипи Іваницької, с. Стар'ява.

Мазур Осип,  син Михайла і Ганни, "Довбуш" (1927-1946). Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий пограничниками в селі Поляна Добромильська. Труп забрали в Добромиль і там закопали.

Мазур Осип Довбуш.

Мазур Степан,  син Михайла і Розалії (1920-1947). Пішов в УПА в 1944 році. Вбитий у засідці пограничниками в селі Стар'ява. Труп забрали в Хирів і закопали на березі ріки Стрв'яж.

Записано від Марії Шеримети і Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Мазур Степан,  син Степана і Розалії, "Кріт" (1923-1945). Член ОУН, Просвіти, активний її член. У селі Орли під Перемишлем був комендантом допомогової поліції. В УНС вступив у 1942 році. В 1944 році переведений в рейдуючу сотню. На Закерзонні служив у сотні "Осипа" в курені "Рена". Був на вишколі в Буковому Берді. Учасник Карпатського рейду "Рена". Учасник Сколівської акції. В 1945 році з наказу "Рена" переведений до КВС, що діяв на теренах Стар'яви. Тут по-зрадницьки вбитий сексотом-внутренником Мочарським Ярославом - "Зимний". Похоронений в лісі над селом Тарнавка.

Довідку склав Зенон Шандрович в грудні 1999 року.

Записано від Катерини Загородник, с. Стар'ява,

Теофіла Зубальського, м. Львів.

Просвіта с. Старява.

В четвертому ряді девятий зліва Андрій Кріль Коник”,

в другому ряді перший Андрій Потічний – засновник ОУН

в с. Старява та інших селах.

Мельник Андрій,  син Осипа і Ганни, "Горобець" (1924-1945). Пішов в УПА в 1944 році. Разом із  друзями були оточені пограничниками під мостом залізної дороги села Стар'ява. Чотири друзі з боєм відступили, а він їх прикривав. Викинув всі гранати і, вистрілявши всі набої, останньою кулею вбив себе. Закопаний біля погранзастави в селі Стар'ява. Батько через кілька років останки викопав і таємно захоронив на цвинтарі біля могили січових стрільців.

Довідку склав Зенон Шандрович 15 жовтня 1996 року.

Записано від Степана Мельника, с. Стар'ява.

Мельник Богдан,  син Івана і Марії, "Ткач" (1925-1949). Пішов в УПА у 1944 році. Вбитий в бою із пограничниками в селі Стар'ява. Закопаний енкеведистами на березі ріки Стрв'яж у Хирові.

Записано від Ярослава Капраля і Михайла Завади, с. Стар'ява.

Мельник Михайло,  син Івана і Марії (1916-1949). Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий у бою з пограничниками в селі Стар'ява в лісовому масиві з назвою "Луг" і тут же похований.

Записано від Ярослава Капраля і Михайла Завади, с. Стар'ява.

Крайний зліва на колінах  - Осип Фітяк, справа сидить – Степан Мельник.

В останньому ряді крайний справа – Микола Мидянко, наступний справа від нього Михайло Мельник.

Мельник Степан,  син Степана і Марії, "Довбуш" (1922-1953). Вступив в УПА у 1944 році. Був переведений на Івано-Франківщину, там і загинув у селі Стрітин в криївці під хатою.

Довідку склав Зенон Шандрович 30 січня1997 року.

Записано від Марії Шеримети і Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Мідянко Микола,  син Михайла і Розалії, "Кучерявий" (1916-1946). Вступив в УПА у 1944 році. У 1945 році добровольцем у сотні "Кармелюка" пішов рейдом на Закерзоння. Там і загинув.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 січня 1997 року.

Записано від Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Панько Іван,  син Андрія і Ганни – “Явір” (1923 – 05.04.1948).  Вступив  в  УПА  в 1944 році. Служив у боївці СБ. Сміливий, розсудливий, спокійний. В одному із відділів пішов на Закерзоння, де воював більше двох років. Повернувся  на  свої терени в 1948 році.  Вбитий енкаведистами при відвідуванні батьківської хати. Труп енкаведисти закопали  на березі  ріки Стрвяж у Хирові.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 січня 1997 року.

Записано від Катерини Марко, с. Стар'ява.

Зліва стоїть Іван Панько, сидить Осип Форналь,

справа стоїть Іван Петречко.

Петречко Іван,  син Михайла і Катерини (1922). Вступив в УПА в 1944 році. Стрілець. Зловлений енкаведистами недалеко від батьківської хати. Суджений на 25 років таборів і 5 років позбавлення політичних прав. Покарання відбував у Воркуті. Звільнений в 1958 році.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 січня 1997 року.

Записано від Катерини Марко, с. Стар'ява.

Петришин Григорій,  син Онуфрія і Анастазії (1921-1944). Вступив в УПА у 1944 році. Вбитий енкеведистами при засідці в селі Росохи і там же похоронений.

Довідку склав Зенон Шандрович 13 січня 1996 року.

Записано від Степанії Мідянко, Осипи Іваницької, с. Стар'ява.

Потічна Степанія,  дочка Михайла і Ганни, "Рожа" (нар. 1923). Залучена в юнацтво ОУН у 1940 році Потічним Андрієм - "Стрик", "Співак". Вишкіл проходила в селах Бандрів і Старава Стрийського району. Виконувала роботу станичної і зв'язкової. Жила і працювала легально. Заарештована в листопаді 1945 року. Втекла і почала жити нелегально. Знову заарештована у Львові в березні 1950 року. Суджена на 25 років. Покарання відбувала в Іркутську, Тайшеті, Мордовії. Тепер живе в Хирові.

Довідку склав Зенон Шандрович 26 вересня 1996 року.

Записано від Степанії Потічної, м. Хирів.

Потічний Андрій,  син Якова і Ганни, "Співак", "Стрик" (1903-1975, помер в Польщі). В 1939 році виїхав в Німеччину, там став членом ОУН. У 1941 році повернувся в Стар'яву. В Стар'яві і навколишніх селах створював осередки ОУН. Також в 1942 році створив боївку УНС в селі Смеречина. У 1946 році переведений на Закерзоння.Там займався постачанням. В час операції "Вісла" потрапив в облаву і насильно з іншими українцями був вивезений і поселений в Гданську. Там жив під прізвищем Василишин.

Довідку склав Зенон Шандрович 13 січня 1996 року.

Записано від Ярослава Капраля, Степанії Мідянко, с. Стар'ява.

Курінь молоді”, народна назва Дорістпри Просвіті с. Старява.

В четвертому ряді шостий зліва Осип Потічний Червоний”.

В другому ряді Микола Мідянко Кучерявий”.

Потічний Осип,  син Дмитра і Катерини, "Червоний" (1922-1945). Член ОУН. Ще з часу німецької окупації був підпільником, а з приходом російських військ пішов в УПА. Вбитий в бою із пограничниками в селі Стар'ява і тут же похоронений.

Записано від Степанії Мідянко та Осипи Іваницької,

с. Стар'ява.

Потічний Ярослав,  син Дмитра і Катерини, "Соколенко" (1924-1949). Член ОУН. Вступив в УПА у 1944 році. Вбитий пограничниками в селі Стар'ява і там похоронений.

Довідку склав Зенон Шандрович 20 січня 1997 року.

Записано від Осипи Іваницької, с. Стар'ява.

Савчак Михайло,  син Якова і Катерини. Вступив в УПА в 1944 році. Вбитий і похований в селі Поляна Добромильська.

Довідку склав Зенон Шандрович 30 січня 1997 року.

Записано від Степанії Потічної, м. Хирів.

Фалач Микола,  син Михайла і Розалії (1918-1945). Вступив в УПА в 1944 році. В бою із пограничниками був важко поранений. У такому стані його кілька кілометрів тягнули фірою на колючому дроті, а потім кинули на автомобіль і відвезли в Хирів. Закопаний на березі річки Стрв'яж в місті Хирові.

Записано від Ярослава Капраля і Михайла Завади, с. Стар'ява.

Форналь Осип, син Миколая і Ганни – Ворон (1924 – 09.1948). Вступив в УПА в 1944 році. Служив  в  Боївці СБ. Пройшов  місцевий  вишкіл. В  бою  із  пограничниками важкоранений і від ран помер в селі Потік Стрілківського району. Труп енкаведисти забрали в селище Стрілки і там закопали на березі ріки.

Довідку склав Святослав Шандрович 15 серпня 2001 року.

Записано від  Степана Форналя  с. Старява.