Осип Мащак - член Крайового Проводу ОУН сторінка 2

   Десь майже посередині віддалі між Хировом і Нижніми Устріками розкинулася досить широка і плоска, як стіл, рівнина. Майже посередині цю рівнину перетинав старий цісарський гостинець, зроблений із товченого каменю, а такий рівний, що люди говорили: "Хоч яйце коти". Тепер це не гостинець, а модерна дорога з асфальтовим покриттям, на якій можна часто, їдучи автомобілем, потрапити на досить глибокі ями. З півночі і з півдня долину облямовують середньовисочинні гірські хребти Бескид. Хребти розчленовані гірськими ярами і потоками, якими стікають гірські струмки, що впадають до річки Стрв'яж, яка випливає не так вже і далеко звідси на польській стороні із села Стрв'яжик.
   Річка Стрв'яж тече попід саме підніжжя південного схилу хребта, то наближаючись зовсім до схилу, підмиваючи його в час розливів, то віддаляючись від нього на кілька десятків метрів. Дно ніби вистелене камінням, а вода в руслі така чиста, "як сльоза". Хоч річка і невеличка, але видає дуже мелодійні звуки, щось на зразок природньої симфонії.Тут, на плесах, можна скупатися і навіть наловити рибки. Людина відчуває себе, як в райській ідилії. Гори середньовисочинні і вкриті переважно хвойними лісами, тільки де-не-де є ніби плями листяних лісів. В залежності від віку і порід, а також від пори року рослинні ліси створюють чудовий спектр зеленого кольору. Все це разом благотворно впливає на сприймання та й всю людську психіку. То все описати майже неможливо, треба приїхати, побачити, і тоді можете по-справжньому оцінити безкраю красу наших Бескид.
   Тут, поряд з цією дивовижною красою, колись розкинулося гірське село Смільниця. Чому колись? Бо "брати-визволителі" в 1952 році вивезли звідси все населення в село Острів, що на Сокальщині. Але чи не більша частина населення розбрелася і оселилася по селах колишнього Хирівського району. Тепер тут є три чи чотири оселі та погранична застава. Автомобіль чи трактор тут є великою рідкістю, і це ще більше підсилює райську красу і спокій. Напевне, більшої краси не зустрінеш на гірських курортних оазах Франції, Італії, Швейцарії, Австрії та інших європейських держав.
   Із далеких-далеких споминів старожилів через село Смільницю із сторони Хирова пронісся кровавий вихор "татарської потопи", який спалив село, а населення вирізав. Тільки дуже незначній кількості родів вдалося скритися в лісах. По кілька сот роках село відродилося із оцілілого населення та зайд, або заволік, як у нас казали старі люди. В розмові із панею Савчак Марією, яка проживає в місті Хирові, а родом походить із села Смільниця, 1921 року народження, це вже немолода, розповідала мені, що її баба, яка була дуже співучою і доброю оповідальницею, казала неодноразово, що їй прадіди розказували, що за тої "татарської потопи" чудом збереглися роди Мащаків і Щурів, що стали основою нової сільської спільноти.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15