Осип Мащак - член Крайового Проводу ОУН сторінка 3

   Саме такі роди, як Мащаки, Щури та інші були "були поставлені на грані двох світів творити нове життя", і вони це життя творили з людською гідністю. Дуже жаль, що в нас не було традиції вести родоводи і прослідковувати родину Мащаків за князів Романа, Данила, Лева, Юрія і т.д. А це було б дуже потрібно у коротенькому нарисі життєпису такого видатного діяча нашої національно-визвольної боротьби, одного із перших членів ОУН, члена Проводу Українських Націоналістів (ПУН) на Західно-Українських Землях (ЗУЗ) і навіть у короткому часі Крайового Провідника ОУН - Осипа Мащака.
   Народився Осип Мащак в 1908 році, син Андрія і Катерини, в селі Смільниця Добромильського повіту, а потім Хирівського району, в родині заможного селянина, який в той час був війтом села. А в родині їх було троє синів. Найстарший Василь, 1901 року народження, продовжив рід прадідів і був ніби врослий у землю. Все кохався в землі та худобі. Державні справи чи навіть сільської спільноти його мало обходили, і в них він не брав участі. Помер добрим господарем і сім'янином.
   Другим по народженню був Іван, 1907 року народження. Був поважним господарем, любив читати книжку і особливо газету. Ще змолоду навчився читати і писати, закінчив місцеву школу. Завжди був там, де треба було громаді порадити, піднести, повести. Ставши дорослим, вступив у Просвіту, був її дуже активним членом, а згодом і членом Організації Українських Націоналістів, хоч це було підпільно. А як же могло бути інакше: молодший брат Осип ще, можливо, в гімназії, а може, вже будучи студентом Львівської політехніки, вступив в ОУН, і це ж запропонував зробити старшому брату. Не міг брату відмовити, та й самого душа і розум тягнули в Організацію. Ставши членом Організації, почав говорити з ким треба про політичну боротьбу, про спротив ляхам і організовану боротьбу проти польської окупації. Слова часто потрапляли на сприятливий грунт, росла Організація, а з нею і національна свідомість громади села. Люди цього пояснити не могли, але бачили ріст активності членів Просвіти, які через хорові пісні та вистави із класичного українського драматичного репертуару несли в народ свідомість, яка зростала в громаді дуже швидко. Появилися в селі газети, і на вечірках статечним газдам і господиням читали статті і полеміку вели такі громадяни, як Живко Осип, Гатала Осип, Гатала Петро, Щур Михайло, Мащак Іван та інші. Саме завдячуючи їм, швидко зростала свідомість громади, а з нею і активність у політичній боротьбі.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15