Осип Мащак - член Крайового Проводу ОУН сторінка 4

   Хто міг в той час знати або хоч здогадуватися, що всій цій активності сприяв студент Львівської політехніки Осип Мащак. Він привозив листівки і політичну літературу, а брат і інші ширили її, де таємно, а де й відкрито між громадою. Він спрямовував всю роботу Організації в потрібному напрямку та режимі, давав цінні поради у конспірації та методиці пропаганди. Головне було зроблено, ніби запущено механізм підпільної політичної боротьби не тільки у Смільниці, а й в навколишніх селах.
   Осип був наймолодшим сином Мащаків, але виріс, як той дубок із здорового карпатського роду. Він увібрав у себе ті глибинні і незнищимі корені нашої нації. Адже із покоління в покоління рід Мащаків десь аж із часів "татарської потопи" тішився пошаною, повагою та славою у власній громаді, та й у навколишній околиці. На формування його характеру безперечно великий вплив мала не тільки здорова і сильна родовідна діяльність, а також і спосіб громадського укладу, його господарська та культурологічна діяльність. І чи не найсильніше впливала на весь комплекс його фізіологічної структури безкрая краса природи. Все, що він увібрав у себе із навколишньої природи, роду та громадського життя, ще зовсім змолоду, він щедро віддав громаді, людям, природі.
   Доказом цього є його національно-політична та громадська діяльність. Ще, будучи учнем старших класів гімназії, поширюючи підпільно політичну літературу, працюючи в “Пласті” УВО і очолюючи його в Перемишській гімназії приймав активну участь в громадсько-політичному житті. Всі акції, які проводились у гімназії Осип Мащак організовував особисто, за що неодноразово його штрафували, а то й саджала в тюрму офійійна Польська влада.
   В ОУН вступив з часу її заснування і очолював молодіжну організацію. Створював осередки в Перемишському, Дрогобицькому, Городоцькому та інших повітах. В “Просвіті”, ведучи розмови про наболілі політичні, громадські та господарські проблеми селян, він і сам зростав глибинно і перетворювався у політичного діяча найвищого класу. Особливо сильно і швидко це чинилося, коли Осип став студентом Львівської політехніки. Там на одному курсі доля звела із такими головними діячами нашого національно-визвольного руху як Степан Бандера та інші, які стали не тільки його політичними друзями в Організації, але й особистими товаришами. Чим більше він знайомився з ідеологією української нації, про вождів політичної і військової організацій в національно-визвольній боротьбі українського народу за створення Української Самостійної Соборної Держави (УССД), тим сильніше відчув, що в серці має те, що не вмирає, як писала Леся Українка. Саме ці глибинні святі почуття привели до написання дуже відомого тексту "Молитва українського націоналіста", яку мусіли знати напам'ять всі, вступаючи в ОУН, також і в Юнацтва ОУН.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15