Коломия культурний центр західної. України в ХІХ – на початку ХХ ст.

Сторінка 1

План

1. Освіта в Коломиї:

а) Народні школи ;

б) Славозвісна Коломийська гімназія ;

в) “ Рідна школа” в Коломиї .

2. Літературно – мистецьке життя в Коломиї:

а) Діяльність Івано Озеркевича ;

б) Поети та письменники Коломийщини ;

в) Іван Франко і Коломия ;

г) Представники образотворчого містецтва Коломиї ;

д) Перший Галицький театр в Коломиї ;

3. Коломийські просвітителі :

а) Микола Верещинський ;

б) Григорій Ількевич ;

в) Теодор Білоус ;

г) Йосифат Кобринський .

4. Видавнича Коломия.

5. Жіночий рух і Коломия.

6. Народний дім у Коломиї.

Вступ

Культурно- митецька спадщина Коломийщини є чи не однією з найцікавіших, але на жаль, і найменш вивчених сторінок в історії Галичини. Через Коломию, її школи й гімназії , у різний час пройшли у великий світ містецтва сотні поетів, письменників, художників, акторів. Доля поєднала з цим містом життя багатьох видатних людей.

У ХІХ – початку ХХ ст. місто над Прутом досягло високого рівня розвитку культури. В Коломиї жили і творили такі відомі просвітителі як Микола Верещинський, Іван Озаркевич, Михайло і Теодор Білоуси, Йосафат Кобринський, розвивалася освіта, діяли гімназії, промислові школи, працювали друкарні, виник перший театр, побудували Народний дім. В цілому культура Коломиї ХІХ - початку ХХ ст. збагачувала національну духовність України від Пруту до Дніпра.

Освіта

Народні школи

Про Коломийські школи дуже мало відомо з попередніх століть. З перепису 1787 року відомо , що в Коломиї існували школи при польському католицькому костьолі та жидівській синагозі.

Тільки з початку ХІХ ст. з урядових і церковних тематизмів Станіславської греко- католицької єпархії довідуємося про перші, засновані урядом, українські школи. У 1811 році була заснована в Коломиї головна окружна школа, в якій у 1877 році 6 вчителів навчальних учнів в шести класах.

На 1877 рік у місті було дві головні школи. Одна з них діяла в нижній частині гімназійного будинку, в ній навчалося 275 учнів ; друга школа заснована в 1875 році , мала 186 учнів, базувалася в приватному будинку.

Крім названих чоловічих шкіл, які були в середмісті, функціонувала головна жіноча школа, в якій у 1876 році навчалося 398 дівчат. Вона утримувалася субсидією міста, сейму, шкільного місцевого відділу. Навчання було платне . В цій школі протягом року отримувало вищу освіту 50 учениць.

На Надвірнянському і Кутському передмістях, а також німецьких колоніях ??? Славці і ??? існували в 70- х роках тривіальні школи, де діти вчилися трьом речам збільшенням міського населення зростала потреба в нових народних школах. Це видно із тематизмів за 1893, 1895, 1898, 1900, 1902, 1903 роки. Для наочності наведемо дані тематизму за 1906 рік. Так. На 16464 душі населення (6320 – поляків і німців, 1475 – українців та 8669 жидів ) в Коломиї діяло вже 15 народних шкіл. Це польсько – австрійська державна гімназія , українська гімназія, школа дерев”яного промислу, гончарна, 9- класна жіноча школа, дві 7 – річні школи для хлопців , чотири 4 – класові чоловічі школи, чотири 4 – класові мішані школи, шевська школа, школа товариства “Praca Kobiet”, 4-класова жіноча школа сестер-???. Сюди не входять школои приміських сіл Дятківці і Шепарівці. Навчання в тих школах велось в основному німецькою і польською мовами, за винятком української гімназії та 4-класової школи ім.Шевченка.

За даними тематизму, в 1907 році в Коломиї на 27324 душі населення (8244 – поляки, 2330 – українців і 16750 хлопів) працювало 28 шкіл: дві державні – перша польська, друга українська гімназія, один 6-класовий жіночий ліцей, приватна жіноча учительська гімназія, державна школа дерев’яного промислу, краєва гончарська і шевська школи, 9-класна жіноча школа імені королеви Ядвіги і 7-класна школа ім.Франца Йосифа, 9-класна чоловіча школа ім.Миколи Коперника, 7-класна школа ???, дві 4-класні чоловічі школи ім.Яховича і Францішка Карпінського, три 4-класні жінгочі школи ім.Генріха Сенкевича, Гофманова і Адама Міцкевича, чотири чотирикласні мішані школи св.Миколая, св.Володимира та Тадея Костюшки, одна 4-класна жіноча школа сестер-урнулянок, одна 2-класна мішана школа в ???, одна 1-класна мішана школа в Дятківцях з українською мовою навчання, одна 4-класна мішана школа на передмістях ??? і ??? з німецькою мовою навчання. Продовжувала існувати жіноча школа товариства “Praca Kobiet”.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15