Забута велич (до 1125-річчя Любеча)

Сторінка 1

Небагато на землі слов'янській міст, що переступили тисячолітній рубіж, а ще менше, вірніше одиниці, таких, що зберегли своє значення й у наші дні. Назви «Київ», «Полоцьк», «Новгород», «Чернігів» пестять дотепер слух не тільки фахівців-істориків, а й простих громадян слов'янських республік. Їхня велич — у внеску в героїчну історію споріднених народів. Але хіба можна відродити колишню велич предків, не вивчаючи, не популяризуючи історію «малої Батьківщини», яка в кожного своя. Не від закликів владців, а від любові до місця народження й безхмарного дитинства складаються почуття патріотизму й відданості Вітчизні.

Землі сучасних Гомельської, Чернігівської, Брянської областей дуже часто поєднувала й ділила історія, але в географічному плані вони завжди були частинами природної зони — Полісся, таємничої болотисто-лісової смуги в серці «Руської землі». Тут небагато древніх великих міст, але найчастіше глибинка щодо славного минулого ні в чому не поступається багатьом столицям. Звернімося до сивої історії одного затишного мальовничого дніпровського містечка, пагорбами якого пронісся подих тисячоріч, залишивши на згадку нащадкам легенди й сказання; зруйновані городища й кургани-усипальниці, образи билинних героїв і реальних богатирів, князів і розбійників, лики святих і зображення лиходіїв.

Багата історія Любеча, який розміщується менш як за сто кілометрів від Гомеля і 50 від Чернігова, майже не відома широким колам місцевого населення. Так зробімо невелику екскурсію цим давнім містом.

На високому лівому березі Дніпра-Славутича найдавніші поселення людей виникали за давніх літ. Так, за 3 кілометри на північ від Любеча розміщувалася стоянка древньої людини часів неоліту, бронзи й раннього заліза. Урочище це зветься «Чоботок», очевидно від форми височини. Навіть весняні води могутньої ріки не в силах залити його. У цій же місцевості, у напрямку Лоєва, — кам'яна гряда, що перекриває Дніпро, так названа «Зміївська забора». Науковці ХІХ століття називали це місце першим кам'яним порогом Дніпра. Цілком можливо, що Чоботок, кам'яні острови Зміївскої забори й лоївський розлам (доісторичні плити, що виходять назовні в місці злиття Дніпра й Сожу) колись становили єдине ціле, кам'янисте плато. Звичайно ж, не всі перші поселення можуть уважатися спорідненими зі слов'янським Любечем, а достеменно відомо, що вже в III–IV ст. слов'яни заселили не тільки ці місця, а й просунулися далеко на північ. Точний час заснування містечка не відомий. Ще В. Ключевський указував, що навіть «Повість минулих літ» не згадує, коли виникли такі міста, як Київ, Чернігів, Смоленськ, Любеч, Новгород, Полоцьк: в той час, коли її починали писати, усі вони були вже значними центрами.

Щодо назви поселення існує багато версій, але всі вони сходяться до двох напрямків — від імені князя Люба, за схемою «Ромул-Рим, Кий-Київ, Черн-Чернігів, Тури-Турів», або поняття «любо», тобто «добре», «красиво», «мирно». І та, й інша версія мають право на існування. Серед любечан довоєнних поколінь ходили сказання про легендарного Люба, знайдені серед записів покійного священика невеличкого сільца під Любечем, про боротьбу Люба Києвича з останнім верховним жерцем найдавнішого слов'янського культу бога Рода-Святовита волхвом Трепетовичем. Зображення цієї боротьби зберегла для нас Чорна могила в Чернігові, вивчена ще в кінці XIX століття археологом Д. Самоквасовим. Але Б. Рибаков у роботах, що стосувалися язичницької Русі ототожнює Трепетовича й Кощія, і доводить на підставі аналізу древніх пісень і сказань. Може, древнє карбування на сріблі турячого рогу із Чорної могили — погоня жерця Кощія за молодою дівчиною — і пов'язане якось із величезним курганом, явно рукотворної форми, посеред Любеча!? Якщо це так, то велич і грандіозність курганууси-пальниці зрозуміла й навіть зараз він вищий ніж 40 метрів (чотирнадцятиповерховий будинок!) і для його спорудження мало бути використано більше двох мільйонів кубометрів землі!

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8