Проект. Історія міста Коломия

Сторінка 1

Пояснювальна записка

Коли ми взялися писати про Коломию, то не підозрювали того, що чекає нас на цьому шляху. А сталося неймовірне. Відвідуючи музеї, бібліотеки в пошуках матеріалів, нас оволоділо відчуття величезної радості. Ми відчули, що захоплюємося цим містом, своїм містом, таким буденним і привичним для нас. а насправді зовсім незнайомим, покритим таємницями свого буття, уквітчаного досягненнями його жителів.

Тут, в цій маленькій роботі. не можливо було нам викласти всього того, що ми відкрили для себе. Це далеко не те, що хотілося розказати про своє рідне місто. Адже воно ще майже не вивчене нашими фахівцями і не досліджене археологами. Хоча, ми і дуже вдячні почесному жителю і досліднику Коломийщини пану Грабовецькому, що так багато написав досліджень про Коломию.

Також, ми вдячні нашій вчительці, що таким завданням змусила нас, побачити привичне місто в іншому світлі.

Коли ми ходили з фотоапаратом вулицями свого міста, то побачили його у вигляді книги, яку ще треба прочитати, перелискуючи сторінку за сторінкою, в надії, що і наше покоління залишить на сторінці цієї книги свої записи для майбутніх поколінь.

З вдячністю нашим вчителям – ми, ваші теперішні учні:

Мета проекту: дослідити історію м. Коломиї через архітектурні пам’ятки, які збереглися з ХVІ ст.; розширити і збагатити уяву учнів через призму складання туристичного маршруту пам’ятних місць міста над Прутом.

Зупиніться на вулицях Коломиї, щоб краще зрозуміти минуле і глибше оглянути сучасне життя міста.

Завдання проекту

1. Підвищити рівень проінформованості учнів про своє місто.

2. Виховувати любов до рідного краю, до батьківщини, де ти народився.

3. Ознайомитися з історичними дослідженнями про пам’ятки архітектури та пам’ятні місця м. Коломиї.

4. Переконувати молодь, що треба досліджувати своє коріння і ті місця, звідки ти родом.

5. Прививати любов до поезії та пісенної творчості Коломийщини.

6. Організовувати в школах (ліцеях) атмосферу патріотичного виховання учнів через призму вивчення та дослідження історії рідного краю.

ВИВЧЕННЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕМИ

Екскурс від древнього до сучасного м. Коломиї

Історико-археологічні дослідження

Історія стародавньої Коломиї, особливо її літописна доба, сягає у глибині тисячоліть. Археологи виявили на околицях сучасного міста пам’ятки, які підтверджують, що майже 6 тисяч років тому у цій місцевості жили племена, які залишили після себе відому трипільську культуру.

Археологічні знахідки разом із писемними джерелами засвідчують, що Коломия належить до найдавніших галицьких міст. Перша літописна згадка про неї йде від 1241, хоча на думку дослідників є всі підстави рахувати вік міста значно більшим. Коломия починалася саме як місто-воїн, як військова фортеця, що охороняла Попрутську оборонну лінію на південному заході Давньоруської держави. На думку археологів, фортеця вже існувала в середині ХІІ ст., коли кордони Галицької держави осягнули Нижнього Дунаю і основного сухопутного торгового шляху – Берладської дороги, що вела з Галича на Волощину й Дунай. Тоді на берегах Пруту стояли чотири головні військові фортеці – у Коломиї, Олешкові, Снятині і Чернівцях.

Археологічні пам’ятки Коломиї належать до різних історичних епох. Коломия історично прив’язана до Берладської дороги. Її західна частина і до нині зберегла в місті свій колишній напрям і з давніх пір серед коломиян під назвою Стара дорога. Обіч неї на високім пагорбі над річкою Чорний потік стояла військова фортеця – перший укріплений центр первісної Коломиї. І був напроти фортеці, як і в кожному давньоруському місті, торговий майдан, що й сьогодні називається Старий ринок, а на південний схід від укріплення на високому лівому березі річки розміщувалось велике міське поселення.

Археологи дійшли висновку, що майже всі давньоруські міста перестали існувати в середині ХІІІ ст., під час монголо-татарської навали. І цілком можливо, що й Коломийська фортеця була спалена в 1259р., коли монголо-татарський воєвода Бурундай зажадав від Данила Галицького зруйнувати всі галицькі укріплення. Згодом, укріплений центр Коломиї знаходився поблизу ратуші. Ця місцина в історичних джерелах мала назву Старий двір. В документах 1411, 1448 та 1517рр., мова вже йде про нього як про оборонний замок в Коломиї.

Сторінки: 1 2 3 4 5