Проблема модернізації радянського середнього танку т–34 у 1942–1944 рр.

Сторінка 1

Однією з найяскравіших перемог Червоної Армії у Великій Вітчизняній війни виявилася битва під Курськом влітку 1943 року. Історія розпорядилася так, що у той період радянські бронетанкові та механізовані війська у якісному аспекті поступалися німецьким. До середини 1943 р., коли найбільш наочні конструктивні недоліки Т–34 як основного та найперспективнішого радянського танку були усунені, у нацистів з’явилися нові бойові гусеничні машини — середня «Пантера» та важкий «Тигр». Ці німецькі танки помітно переважали наші з боку озброєння та броньованості. Тому у ході битви на Курській дузі танковим військам РСЧА, як і раніше, приходилося сподіватися на власну чисельну перевагу над противником: у кількісному відношенні живої сили та техніки, а також по втратах радянські війська у Курській битві перевищили Вермахт удвічі [1.– Ф. 2011.– Оп.1.– Д. 196]. Лише у окремих випадках, коли «тридцятьчетвіркам» вдавалося наблизитися до німецьких танків майже впритул, вогонь наших гармат виявлявся ефективним. На чергу дня гостро поставало питання щодо кардинальної модернізації танка Т–34, особливо у галузі його озброєння.

Актуальність визначеної теми, з точки зору теоретико-сцентифічного розуміння, витікає з необхідності більш поглибленого дослідження вказаної проблеми у сучасній українській історіографії.

Наукова розробка питань вдосконалення бронетанкового озброєння періоду Другої світової війни становить значну практичну актуальність, ставлячи на якісно новий рівень знання щодо моментів планового вдосконалення тактико-технічних характеристик основних танкових систем сучасної української армії.

Головною метою статті, таким чином, є розкриття теми аналізу модернізації найкращого середнього танку Другої світової війни 1939-1945 рр. Т–34 у якості наочного прикладу для сьогоденних досліджень у галузі танкобудівництва.

Наукова новизна праці полягає у тому, що в ній подається спроба розгляду досягнень та недоліків радянської танкобудівельної науково-технічної думки епохи Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р., що вплинули на подальший розвиток інженерно-технічної думки у даній сфері ВПК.

Наприкінці серпня 1943 р. на заводі № 112 відбулася нарада, на яку прибули нарком танкової промисловості В.А.Малишев, командуючий бронетанкововими та механізованими військами Червоної Армії генерал армії Я.Н.Федоренко та відповідальні співробітники Наркомату озброєння. У своєму виступі В.А.Малишев зауважив, що перемога у Курській битві була отримана Червоною Армією дорогою ціною. Ворожі танки вели вогонь по наших з дистанції 1500 м, а радянські 76 – мм танкові гармати мали змогу вразити «тигрів» та «пантер» лише з відстані 500–600 м. «Образно кажучи, – наголосив нарком, – противник має руки у півтора кілометри, а ми лише у півкілометра. Необхідно негайно встановити на Т–34 більш потужну гармату» [ 2.– 132].

Насправді ж ситуація була значно гірше, ніж її обмалював В.А.Малишев. До того ж, спроби виправити становище заподіювалися з початку 1943 року, тобто ще до танкової битви під селищем Прохорівка, що неподалік від Курську.

Так, 15 квітня 1943 року ГКО у відповідь на радянсько-німецькому фронті нових німецьких танків –Pz.Kpfw. IV модернізованих моделей та важких Pz. Kpfw. VI Ausf H «Тигр» — видав постанову № 3187 сс «Про заходи щодо посилення протитанкової оборони» – [2.– 214]. Цим наказом Головне Артилерійське Управління зобов’язало піддати полігонним випробуванням протитанкові та танкові гармати, які знаходилися у серійному виробництві, та у десятиденний термін надати власні висновки [1.– Ф.2011.– Оп.1.– Д.196]. У відповідності з цим документом заступник командуючого БТ та МВ генерал-лейтенант танкових військ В.М.Коробков наказав задіяти у процесі цих випробувань, що проходили з 25 по 30 квітня 1943 року на підмосковному полігоні у Кубінці, трофейний Pz . VI . «Тигр» [2.– 156] . Підсумку випробувань виявилися маловтішними. Так, 76–мм бронебійно-трасуючий снаряд гармати Ф–34 не пробив бортову броню німецького танку навіть з дистанції 200 м! Найбільш ж ефективним засобом боротьби з новою важкою машиною противника виявилася 85–мм зенітна гармата 52 К зразку 1939 року, яка з відстані до 1000 м пробивала 100–мм лобову броню «тигра» [ 3.– 148].

Сторінки: 1 2 3 4 5